Reklama

Reklama

Czarnecki złoży odwołanie ws. stanowiska wiceprzewodniczącego PE

- Będę składał odwołanie. To jest decyzja, na którą mam dwa miesiące - zapowiedział w Telewizji Republika eurodeputowany Ryszard Czarnecki, który 7 lutego został odwołany ze stanowiska wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Decyzja w sprawie odwołania Czarneckiego była konsekwencją konfliktu między nim a europosłanką PO Różą Thun. Czarnecki, w związku z jej wystąpieniem w krytycznym wobec rządzących w Polsce filmie francusko-niemieckiej telewizji Arte i słów "jak tak dalej pójdzie nastanie dyktatura", porównał ją do szmalcownika. 

Liderzy większości frakcji w PE uznali to za "przekroczenie czerwonej linii" i zawnioskowali o dymisję.

"Będę składał odwołanie. To jest decyzja, na którą mam dwa miesiące. Mówię to po raz pierwszy publicznie. Jest dość prawdopodobne, że to uczynię. Nie wykluczam, że pojawią się inni kandydaci i pewnie wynik głosowania jest przesądzony" - powiedział w niedzielę w programie "Polityczna kawa" w Telewizji Republika Ryszard Czarnecki.

Reklama

Czarnecki - po odwołaniu - pozostaje posłem do Parlamentu Europejskiego, nie będzie już jednak pełnił funkcji wiceprzewodniczącego ani członka Prezydium, czyli organu ustalającego zasady pracy PE, w skład którego wchodzą przewodniczący i wiceprzewodniczący. 

Oznacza to m.in., że nie będzie już mógł reprezentować Parlamentu w imieniu jego przewodniczącego ani przewodniczyć obradom plenarnym. Straci również dodatkowego asystenta, możliwość rozliczania wydatków reprezentacyjnych (ponad 900 euro miesięcznie) i być może gabinet (zdecyduje o tym frakcja EKR).

Głosowanie ws. usunięcia Czarneckiego było tajne. Czarneckiego odwołano większością 447 głosów za, przy 196 przeciw i 30 wstrzymujących się.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy