Reklama

Reklama

Austria: Kanclerz Kurz z dystansem o sojuszu z V4

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zdystansował się w piątek od sugestii, że Wiedeń mógłby w znacznym stopniu zestroić swoją politykę z państwami Grupy Wyszehradzkiej (V4). Takie sugestie formułował po spotkaniu z Viktorem Obranem m.in. polski premier Mateusz Morawiecki.

Odnosząc się do spekulacji, że pod rządami koalicji chadeków z Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) z eurosceptyczną Austriacką Partią Wolności (FPOe) Wiedniowi może być bliżej do państw Grupy Wyszehradzkiej niż do Europy zachodniej, Kurz ostrzegł przed "nadinterpretowaniem spraw".  

Reklama

"Są kroki i inicjatywy, w których napotykamy dobrą wolę w krajach zachodniej Europy. Są inne, w których być może dostaniemy aplauz od państw Grupy Wyszehradzkiej, i jeszcze inne, w których zgadzamy się ze wszystkimi 27 członkami UE" - powiedział Kurz.  

Kurz, który wybiera się w najbliższych tygodniach z wizytami do Berlina i Paryża, oznajmił, że liczy na "dobrą wymianę" z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i podkreślił, że "Niemcy są naszym największym sąsiadem, naszym najważniejszym partnerem gospodarczym".  

O prezydencie Francji Emmanuelu Macronie powiedział: "Jest to dla nas wszystkich w UE zdecydowanie pozytywne, że jest francuski prezydent, który ma aspiracje, żeby coś w UE zmienić". Kurz opowiedział się też za Unią silną "w dużych sprawach" takich jak bezpieczeństwo granic, ale pozostawiającą wiele decyzji na temat prowadzonej polityki państwom i regionom.  

Austria przejmie prezydencję w Radzie UE w drugiej połowie 2018 roku, kiedy to finalizowane mają być rozmowy na tematy wyjścia ze Wspólnoty Wielkiej Brytanii. "Mam wielką nadzieję, że uda nam się zorganizować uporządkowane wyjście Brytyjczyków" - powiedział Kurz.  

Nowo sformowany rząd Austrii zebrał się w piątek na swoje pierwsze, dwudniowe posiedzenie, na którym ustalono plan prac rządu na 2018 rok i przyjęto pierwszych sześć z dwóch tysięcy pozycji programowych - referowali po posiedzeniu Kurz i wicekanclerz Heinz-Christian Strache z koalicyjnej FPOe.  

Wśród uchwalonych decyzji jest m.in. obniżka składek na ubezpieczenie od bezrobocia oraz kontrowersyjne zmiany w świadczeniach na mieszkające za granicą dzieci. Na najbliższe dwa lata rząd przygotowuje oszczędności na kwotę 2,5 mld euro na najbliższe dwa lata.

Sugestia Morawieckiego

Szef polskiego rządu mówił w Budapeszcie o możliwości rozszerzenia Grupy Wyszehradzkiej o kolejne kraje. Jak zaznaczył, V4 jest gotowa na "skuteczną współpracę" z takimi krajami, jak Austria oraz państwa bałtyckie i bałkańskie. "Oczywiście, że taką współpracę nie tylko dopuszczamy, ale staramy się ją inspirować" - zapewnił. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje