Reklama

Angela Merkel: Kreatywność Niemiec i Francji korzystna dla wszystkich członków

"Cieszę się z udziału w szycie nowego prezydenta Francji" – powiedziała Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Dodała, że "kreatywność i nowe impulsy" tworzone przez Francję i Niemcy mogą być korzystne dla wszystkich członków.

Dla wybranego w maju na prezydenta Francji Emmanuela Macrona czwartkowo-piątkowy szczyt jest pierwszym z jego udziałem w charakterze głowy państwa.

Angela Merkel zauważyła, że szczyt odbywa się w czasie, gdy wszystkie kraje Unii odnotowują wzrost gospodarczy. "Będziemy robili wszystko, by zmiany były odczuwalne dla ludzi, zarówno jeśli chodzi o miejsca pracy, jak i w dziedzinie bezpieczeństwa" - zapowiedziała.

Merkel przypomniała, że jednym z tematów dwudniowego szczytu będzie wspólna polityka obronna. Jak zaznaczyła, oczekuje "kilku konkretnych rezultatów" rozmów, przede wszystkim w dziedzinie obronności.

Reklama

Niemiecka kanclerz powiedziała, że traktuje priorytetowo problemy związane z przyszłością Unii 27 krajów, a kwestie negocjacji z Wielką Brytanią o brexicie są na drugim planie. "Będziemy je prowadzili intensywnie i w dobrym duchu, ale w centrum uwagi musi być przyszłość 27 krajów" - podkreśliła.

Merkel zwróciła uwagę na wagę cyfryzacji. "Musimy zwiększyć tempo. Nikt nie czeka na Europę" - zaznaczyła. 

Kanclerz Niemiec zapewniła, że "jest bardzo zadowolona ze współpracy" z Macronem. 

Macron za Unią, która koryguje globalizację

Przybywając na szczyt UE, który rozpoczął się w Brukseli, nowy prezydent Francji Emmanuel Macron opowiedział się w czwartek za tym, by Unia Europejska "przyniosła konkretną odpowiedź na deregulację globalizacji".

"Ta Rada (Europejska) pozwoli na rozmowę o przyszłości naszej Europy i zapewnienie projektu Europy, która chroni" - powiedział Macron. Sprecyzował, że zamierza w tej dziedzinie pracować "ręka w rękę z Niemcami".

Macron apelował także, by skoncentrować się raczej na dyskusjach o przyszłości Europy, a nie rozważaniach o brexicie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: świat | Angela Merkel

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy