Reklama

Reklama

60. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich. Jubileuszowy szczyt UE

Przywódcy 27 państw UE w 60. rocznicę Traktatów Rzymskich przyjęli Deklarację Rzymską: "Będziemy działać wspólnie, w zależności od potrzeb w różnym tempie, podążając jednocześnie w tym samym kierunku".

Uroczystości z udziałem szefów państw i rządów odbywają się bez delegacji Wielkiej Brytanii w związku z Brexitem. Miejscem uroczystych obrad jest Sala Horacjuszy i Kuriacjuszy w pałacu na Kapitolu, gdzie 25 marca 1957 roku zostały podpisane Traktaty Rzymskie.

W południe odbędzie się konferencja prasowa z udziałem przewodniczących: Tuska, Junckera i szefa Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego oraz premierów Włoch i Malty.

O godz. 13.00 obiad dla uczestników rzymskiego spotkania wyda w pałacu na Kwirynale prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Reklama

60 lat integracji europejskiej

Dziś mija 60 lat od podpisania Traktatów Rzymskich, które zapoczątkowały integracją europejską. 25 marca 1957 roku we włoskiej stolicy podpisy pod dokumentami powołującymi Europejską Wspólnotę Gospodarczą złożyli przywódcy sześciu państw - Francji, Republiki Federalnej Niemiec, Włoch, Belgii, Holandii i Luksemburga. 

Pomysły, by europejskie kraje nawiązały ściślejszą współpracę, pojawiły się zaraz po wojnie. 

"Musimy odbudować rodzinę europejską, stworzyć coś na kształt Stanów Zjednoczonych Europy" - mówił w 1946 roku na Uniwersytecie w Zurychu brytyjski premier Winston Churchill. To przemówienie uznano za pierwszy krok na drodze do europejskiej integracji, w której wtedy Wielka Brytania udziału nie wzięła. 

Architektami tej integracji byli francuscy politycy - Jean Monnet, a także Robert Schuman, który w 1950 roku ogłosił swoją Deklarację. Rok później podpisano traktat o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, a w 1957 roku Traktaty Rzymskie. 

"Ten pierwszy wspólny rynek, to Europa, która zaczyna się jednoczyć" - mówił wtedy Jean Monnet. Wspólny rynek oznaczał wolny przepływ towarów. Natomiast przepływ usług, osób i kapitału jeszcze długo podlegał ograniczeniom. 

Budowa jednolitego rynku rozpoczęła się w latach 60., ale impulsem do pełnego wyeliminowania restrykcji był Jednolity Akt Europejski z 1987 roku.

Nadzwyczajne środki ostrożności w stolicy Włoch

W związku z zagrożeniem terrorystycznym w Rzymie wprowadzono nadzwyczajne środki ostrożności. Po środowym zamachu w Londynie szef włoskiego MSW zwiększył z 3 do 5 tysięcy liczbę policjantów i agentów czuwających nad bezpieczeństwem przybyłych do stolicy Włoch gości. 

Policja obawia się również agresji ze strony anarchistów, szczególnie bojówek z zagranicy. Dziś w różnych częściach Rzymu odbędzie sześć antyunijnych demonstracji. 

Okolice Kapitolu, miejsca obrad, są strefą całkowicie zamkniętą. Zamknięte są również trzy pobliskie stacje metra. Po centrum miasta nie mogą poruszać się ciężarówki ani większe samochody dostawcze.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy