Reklama

Reklama

Zwrot w polityce Putina. Nowa doktryna morska

Prezydent Władimir Putin uroczyście podpisał nową doktrynę morską Rosji. Decyzja zapadła 31 lipca - w Dniu Floty. W związku z wydarzeniem w Sankt Petersburgu odbyła się z tej okazji parada floty wojennej. To zwrot w dotychczasowej polityce Rosji, która - przynajmniej na papierze - chce ubiegać się o status mocarstwa na morzu.

Informację o podpisaniu przez prezydenta Rosji nowej doktryny morskiej Federacji Rosyjskiej oraz karty marynarki wojennej przekazała prokremlowska agencja INTERFAX. 

Rosja. Władimir Putin a nowa doktryna morska

Do przyjęcia nowych dokumentów miało dojść w Petersburgu, gdzie w uroczystościach miał uczestniczyć prezydent Władimir Putin. To zwrot w polityce Rosji, która chce zainwestować środki w rozbudowę infrastruktury i zaopatrzenia marynarki wojennej.

- Dokument otwarcie nakreśla granice i strefy interesów narodowych Rosji, których ochronę Federacja Rosyjska zapewni stanowczo i wszelkimi środkami - miał powiedzieć prezydent Rosji. 

Reklama

Jak donosi INTERFAX, nowa doktryna morska Rosji zawiera "wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego kraju". Te, jak wymienia agencja, to m.in.: "strategiczny kurs USA na dominację na Oceanie Światowym" i "globalny wpływ na rozwój procesów międzynarodowych". 

Do zagrożeń wspomnianych w dokumencie podpisanym przez Putina ma być zaliczana także polityka Sojuszu Północnoatlantyckiego. W ostatnim czasie poinformowano o budowie stałej bazy sił USA w Polsce.

Nowa doktryna morska Rosji

Co zakłada nowa doktryna morska Putina? Według źródeł agencji chodzi m.in. o "dywersyfikację i intensyfikację działań morskich na archipelagu Svalbard, Ziemi Franciszka Józefa, Nowej Ziemi i Wyspie Wrangla".

Wzmocnieniu ma ulec także obecność Rosjan w granicach Morza Śródziemnego, gdzie mają powstać punkty logistyczne rosyjskiej marynarki. Federacja Rosyjska chce zainwestować także w budowę nowych lotniskowców - na ten moment Kreml dysponuje tlko jednym okrętem tego typu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy