Reklama

Reklama

Zuzana Czaputova wysyła Ukrainie haubice "Zuzana"

Ukraina heroicznie broni Europy przed Rosją - oświadczyła prezydent Słowacji Zuzana Czaputova w ukraińskim parlamencie. Zapowiedziała przy tym dostawę haubic "Zuzana" do Ukrainy.

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova zapowiedziała w ukraińskim parlamencie, że jej kraj wkrótce dostarczy Ukrainie haubice "Zuzana" - poinformował we wtorek ukraiński deputowany Ołeksij Honczarenko na Telegramie.

"Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova wystąpiła dziś w Radzie Najwyższej. Główne tezy: porównała Putina z Hitlerem; Ukraina heroicznie broni Europę przed Rosją; Słowacja udzieli pomocy kobietom i dzieciom z Ukrainy, które były zmuszone opuścić dom; Słowacja pomaga i będzie pomagać nam bronią: już dostarczyła S-300, a wkrótce będą haubice 'Zuzana'" - napisał Honczarenko, który należy do opozycyjnej partii Europejska Solidarność.

Reklama

Spotkanie Zełenski-Czaputova

Ukraiński deputowany zaznaczył, że według słów Czaputovej Słowacja opowiada się też za jak najszybszym przystąpieniem Ukrainy do UE

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który spotkał się we wtorek z Czaputovą, podkreślił na swoim Telegramie, że Ukrainę i Słowację łączą wspólne wartości. 

"Dziękuję za ogromną pomoc i solidarność z narodem ukraińskim" - oznajmił. 

Czym są haubice "Zuzana"?

Armatohaubice samobieżne "Zuzana" o kalibrze 155 mm mogącą eliminować cele za pomocą zwykłej amunicji na dystansie 33 km - informował serwis Geekweek.

Jest to zmodernizowana wersja samobieżnej armatohaubicy wz. 1977 Dana. Przeznaczona jest do niszczenia środków i punktów ogniowych, stanowisk dowodzenia czy umocnień polowych - czytamy.

"Współpraca Słowacji i Polski podstawą odbudowy Ukrainy"

"Ścisła współpraca między Słowacją a Polską będzie podstawą powojennej odbudowy Ukrainy" - podano 19 maja w komunikacie prasowym słowackiego resortu spraw zagranicznych. Podkreślono, że oba kraje promują perspektywę europejską Ukrainy.

Komunikat wydano po rozmowach sekretarz stanu w MSZ Słowacji Ingrid Brockovej z wiceszefem MSZ Polski Pawłem Jabłońskim.

Tematyka spotkania obejmowała wzajemne relacje gospodarcze, politykę klimatyczną i energetyczną UE w kontekście agresji Rosji na Ukrainę, połączenia infrastrukturalne w Europie Środkowej. Mówiono także o przygotowaniach Słowacji do objęcia przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

Partnerzy zgodzili się, że prawdziwą wartość stosunków dwustronnych i współpracy pokaże zdolność do wspólnego reagowania na nadzwyczajne okoliczności - takie jak wojna na Ukrainie.

W komunikacie przekazano, że Brockova "docenia fakt, iż Polska po raz kolejny potwierdziła gotowość do pomocy Słowacji w odejściu od zależności energetycznej od Rosji".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy