Zuzana Czaputova wysyła Ukrainie haubice "Zuzana"
Ukraina heroicznie broni Europy przed Rosją - oświadczyła prezydent Słowacji Zuzana Czaputova w ukraińskim parlamencie. Zapowiedziała przy tym dostawę haubic "Zuzana" do Ukrainy.
Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova zapowiedziała w ukraińskim parlamencie, że jej kraj wkrótce dostarczy Ukrainie haubice "Zuzana" - poinformował we wtorek ukraiński deputowany Ołeksij Honczarenko na Telegramie.
"Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova wystąpiła dziś w Radzie Najwyższej. Główne tezy: porównała Putina z Hitlerem; Ukraina heroicznie broni Europę przed Rosją; Słowacja udzieli pomocy kobietom i dzieciom z Ukrainy, które były zmuszone opuścić dom; Słowacja pomaga i będzie pomagać nam bronią: już dostarczyła S-300, a wkrótce będą haubice 'Zuzana'" - napisał Honczarenko, który należy do opozycyjnej partii Europejska Solidarność.
Ukraiński deputowany zaznaczył, że według słów Czaputovej Słowacja opowiada się też za jak najszybszym przystąpieniem Ukrainy do UE.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który spotkał się we wtorek z Czaputovą, podkreślił na swoim Telegramie, że Ukrainę i Słowację łączą wspólne wartości.
"Dziękuję za ogromną pomoc i solidarność z narodem ukraińskim" - oznajmił.
Armatohaubice samobieżne "Zuzana" o kalibrze 155 mm mogącą eliminować cele za pomocą zwykłej amunicji na dystansie 33 km - informował serwis Geekweek.
Jest to zmodernizowana wersja samobieżnej armatohaubicy wz. 1977 Dana. Przeznaczona jest do niszczenia środków i punktów ogniowych, stanowisk dowodzenia czy umocnień polowych - czytamy.
"Ścisła współpraca między Słowacją a Polską będzie podstawą powojennej odbudowy Ukrainy" - podano 19 maja w komunikacie prasowym słowackiego resortu spraw zagranicznych. Podkreślono, że oba kraje promują perspektywę europejską Ukrainy.
Komunikat wydano po rozmowach sekretarz stanu w MSZ Słowacji Ingrid Brockovej z wiceszefem MSZ Polski Pawłem Jabłońskim.
Tematyka spotkania obejmowała wzajemne relacje gospodarcze, politykę klimatyczną i energetyczną UE w kontekście agresji Rosji na Ukrainę, połączenia infrastrukturalne w Europie Środkowej. Mówiono także o przygotowaniach Słowacji do objęcia przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.
Partnerzy zgodzili się, że prawdziwą wartość stosunków dwustronnych i współpracy pokaże zdolność do wspólnego reagowania na nadzwyczajne okoliczności - takie jak wojna na Ukrainie.
W komunikacie przekazano, że Brockova "docenia fakt, iż Polska po raz kolejny potwierdziła gotowość do pomocy Słowacji w odejściu od zależności energetycznej od Rosji".