Reklama

Reklama

Żona Wiktora Medwedczuka apeluje do Borisa Johnsona. Chce wymiany jeńców

Apeluję do brytyjskiego premiera Borisa Johnsona o pomoc w wymianie mojego męża na obywateli brytyjskich Aidena Eslina i Seana Pinnera - powiedziała na nagraniu Oksana Marczenko, żona zatrzymanego przez ukraińskiego służby oligarchy Wiktora Medwedczuka. Kobieta zaapelowała do krewnych dwóch Brytyjczyków zatrzymanych przez Rosjan, by naciskali na władze w Londynie, by doprowadzili do wymiany jeńców.

Brytyjczycy, o których mówi Oksana Marczenko, to Aiden Aslin i Sean Pinner. Według Rosjan obaj byli członkami ukraińskiej marynarki wojennej i zostali zatrzymaniu w Mariupolu.  

- Możecie poprosić premiera swojego kraju Borisa Johnsona, aby wpłynął na ukraińskie przywództwo i zapewnił uwolnienie Aidena i Seana poprzez wymianę ich na ukraińskiego polityka opozycji zatrzymanego przez władze w Kijowie i mojego męża Wiktora Medwedczuka - powiedziała kobieta na nagraniu.

Rosyjskie MSZ liczy na to, że brytyjskie władze zgodzą się na propozycję żony prorosyjskiego oligarchy.

Reklama

Sąd aresztował oligarchę

Tymczasem sąd we Lwowie zdecydował w sobotę o aresztowaniu Wiktora Medwedczuka. Łyczakowski sąd rejonowy we Lwowie podkreślił, że 26 lutego, po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, policjanci nie zastali Medwedczuka w miejscu, w którym powinien odbywać areszt domowy.

Medwedczuk przebywał w nim od maja 2021 roku w związku z podejrzeniem o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Później prokuratura poinformowała, że jest również podejrzany o zdradę stanu i o sprzyjanie działalności organizacji terrorystycznej. Chodzi o związek z nielegalnymi dostawami węgla z separatystycznych republik w Donbasie na przełomie lat 2014 i 2015.

Propozycja Wołodymyra Zełenskiego

W nocy z wtorku na środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wymianę Wiktora Medwedczuka na ukraińskich jeńców wojennych przebywających w rosyjskiej niewoli.

- Cóż, jeśli Medwedczuk ubrał się w mundur wojskowy to podlega zasadom czasu wojny. Proponuję Federacji Rosyjskiej wymienić tego swojego chłopaka na naszych chłopaków i dziewczyny w rosyjskiej niewoli - powiedział ukraiński prezydent w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

Wiktor Medwedczuk zatrzymany

O zatrzymaniu Medwedczuka, który od maja 2021 r. przebywał w areszcie domowym, poinformował we wtorek prezydent Zełenski. 

Na opublikowanym zdjęciu polityk, który zalicza się do najbliższych osób prezydenta Rosji Władimira Putina, ma na sobie mundur ukraińskiego wojska i ręce skute kajdankami

Wiktor Medwedczuk, jeden z liderów zabronionej prorosyjskiej frakcji Opozycyjna Platforma-Za Życie, uważany jest za lobbystę interesów Rosji. Putin jest ojcem chrzestnym jego córki.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy