Reklama

Reklama

Zmiany personalne w Rosgwardii. Ukraiński wywiad ujawnia szczegóły

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) ujawnił, że w rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) przeprowadzono ostatnio zmiany na stanowiskach dowódczych, które były związane z dużymi stratami osobowymi i niedostateczną realizacją zadań podczas wojny w Ukrainie.

Generał Siergiej Własenko został zwolniony z funkcji szefa sztabu Okręgu Północnokaukaskiego Wojsk Rosgwardii. Na to stanowisko przesunięto generała Anatolija Malikowa. Zmiany są związane ze złą organizacją działań podczas wojny w Ukrainie, co doprowadziło do znacznych strat w ludziach i sprzęcie wojskowym - czytamy w komunikacie HUR na Facebooku.

Wojna w Ukrainie. Zbrodnie popełniane przez kadyrowców

Rosgwardia, dowodzona przez generała Wiktora Zołotowa, byłego szefa osobistej ochrony Putina, została utworzona w 2016 roku na bazie Wojsk Wewnętrznych MSW Rosji. Znaczący odsetek żołnierzy tej formacji na rosyjskim Północnym Kaukazie stanowią tzw. kadyrowcy - oddziały specjalne przywódcy Czeczenii (formalnie głowy republiki) Ramzana Kadyrowa.

Reklama

Od 24 lutego, czyli początku inwazji Kremla na Ukrainę, pojawiają się informacje o zbrodniach popełnianych przez kadyrowców, a także ich uprzywilejowanej pozycji w armii agresora, co ma prowadzić do konfliktów z innymi rosyjskimi jednostkami. Według licznych doniesień z frontu, formacje Kadyrowa są wykorzystywane do pacyfikacji ludności cywilnej oraz jako tzw. oddziały zaporowe, zapobiegające dezercjom z pola walki.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy