Reklama

Reklama

Zmasowane naloty rakietowe na Ukrainę. Pentagon podał przyczynę

Wyczerpanie zasobów obrony powietrznej kraju jest według przedstawicieli Pentagonu przyczyną wzmożonych rosyjskich ataków na Ukrainę. Kreml chce w ten sposób zyskać dominację w powietrzu.

- Oni naprawdę próbują obezwładnić i wyczerpać ukraińskie systemy obrony powietrznej - oświadczył w sobotę wiceszef Pentagonu Colin Kahl, którego wypowiedź cytuje agencja Reutera.

"Rosyjska koncepcja zwycięstwa". USA będą wspierać Ukrainę

- Wiemy, jaka jest rosyjska koncepcja zwycięstwa i jesteśmy zdecydowani, aby zapewnić, że to się nie uda, poprzez zapewnienie Ukrainie wszystkiego, czego potrzebuje, aby utrzymać swoją obronę powietrzną w gotowości do działania - dodał Kahl.

Od 8 października, gdy funkcję głównego dowódcy inwazyjnych rosyjskich wojsk objął gen. Siergiej Surowikin, siły agresora znacząco zintensyfikowały ostrzały obiektów energetycznych na Ukrainie. W ostatnich tygodniach atakowano tego rodzaju instalacje m.in. w Kijowie, a także w większości regionów kraju.

Reklama

Nowy pakiet pomocy wojskowej z Wielkiej Brytanii

- Wielka Brytania "będzie wspierać was, dopóki Ukraina nie osiągnie należnego jej pokoju i bezpieczeństwa, a wówczas będziemy wspierać was w odbudowie" kraju - powiedział premier Rishi Sunak na konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie. - Odwaga narodu ukraińskiego jest inspiracją dla świata. W przyszłości będziemy opowiadać o waszej historii naszym wnukom - mówił brytyjski premier.

Wcześniej w oświadczeniu Sunak zapowiedział nowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 50 mln funtów. Oprócz 125 działek przeciwlotniczych będą to technologie takie jak radar, pozwalające na przeciwdziałanie atakom dronów. 

Na konferencji z prezydentem Ukrainy Sunak zapowiedział także szkolenia dla lekarzy wojskowych i inżynierów i przekazanie wyposażenia zimowego dla żołnierzy ukraińskich. Wielka Brytania przekaże także Ukrainie pomoc humanitarną o wartości ponad 16 mln funtów.

Sunak przypomniał, że w tym roku Londyn przekazał Ukrainie pomoc wojskową o wartości ponad 2 mld funtów. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy