Reklama

Reklama

"Zhańbiła Niemcy". Premier Bawarii żąda dymisji minister obrony

​Markus Soeder, szef CSU i premier Bawarii, wezwał podczas poniedziałkowego posiedzenia zarządu partii do zmiany ministra obrony - informuje gazeta "Bild". Zdaniem Soedera, obecna szefowa resortu Christine Lambrecht (SPD) jest "całkowicie przytłoczona" wojną na Ukrainie, a także "zhańbiła Niemcy".

- Zhańbiła Niemcy w oczach Ukrainy i naszych zachodnich partnerów. Scholz powinien dokonać roszady w gabinecie - powiedział o minister Christine Lambrecht szef CSU. Dodał, że Ukraina potrzebuje więcej broni, a "Niemcy muszą dostarczać broń, nie stając się uczestnikiem tej wojny".

Wojna w Ukrainie. Niemcy: Szef CSU żąda dymisji minister obrony

Jak przypomina "Bild", Lambrecht już od tygodni była mocno krytykowana za swoją pracę w gabinecie ministerstwa obrony. Główny zarzut dotyczył opóźniania tygodniami dostaw broni na Ukrainę. Potem, gdy dostarczono broń, okazało się, że była ona niesprawna.

"Minister zawiodła jako jedna z kluczowych osób, odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe od początku wojny z Putinem" - zauważa "Bild" i podaje, że potwierdziła to również ankieta, przeprowadzona przez instytut badań opinii Allensbach na zlecenie "Der Spiegel".

Reklama

Z sondażu wynika, że 55 proc. obywateli jest niezadowolonych lub bardzo niezadowolonych z pracy minister obrony. - Lambrecht to całkowita porażka z perspektywy Niemców - skomentował Klaus Schweinsberg, szef Centrum Strategii i Wyższego Zarządzania w Allensbach.

Relacja z wydarzeń w Ukrainie NA ŻYWO

Niemcy odmawiają Ukrainie. Chodzi o wozy bojowe

W niedzielę minister obrony Niemiec Christine Lambrecht odrzuciła prośbę Ukrainy o przekazanie jej siłom zbrojnym bojowych wozów piechoty. Prosił o nie w oficjalnym piśmie szef MON Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Niemiecki resort obrony wyjaśnił, że wszystkie opancerzone bojowe wozy piechoty Bundeswehry są potrzebne ze względu na zobowiązania NATO i decyzja o ich wycofaniu musiałaby zostać podjęta w ramach Sojuszu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy