Reklama

Reklama

Zełenski w ONZ: Żądamy kary za rosyjskie zbrodnie

Ukraina padła ofiarą zbrodni i żądamy za nią kary - powiedział w środę Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy dodał, że powinien powstać specjalny trybunał, który ukarze Rosję za jej zbrodnie. - Wkrótce zgłosimy projekt w tej sprawie - zapewnił. Zełenski przedstawił też pięciopunktową "formułę dla pokoju", która jego zdaniem miałaby zaprowadzić pokój na Ukrainie i odstraszyć przyszłych agresorów przed podobnymi działaniami.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił w środę przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ. Ukraiński przywódca w swoim przemówieniu powiedział, że "Przeciwko Ukranie została popełniona zbrodnia i żądamy sprawiedliwej kary".

-  Żądamy kary za próbę kradzieży naszej ziemi, za morderstwo tysięcy ludzi, za zbrodnie i upokorzenie kobiet i mężczyzn - mówił Zełenski w nagranym uprzednio wystąpieniu.

Pięciopunktowa "formuła dla pokoju"

Zełenski zaprezentował pięciopunktową "formułę dla pokoju", która jego zdaniem miałaby zaprowadzić pokój na Ukrainie i odstraszyć przyszłych agresorów przed podobnymi działaniami. Jak stwierdził, jego pierwszym i najważniejszym punktem jest kara za zbrodnię. Zapowiedział, że Ukraina zgłosi na forum ONZ propozycję stworzenia specjalnego trybunału, który osądzi rosyjskie zbrodnie i ząsądzi zadośćuczynienie dla Ukrainy.

Reklama

Pozostałe punkty to ochrona życia, przywrócenie bezpieczeństwa m.in. żywnościowego i integralności terytorialnej, gwarancje bezpieczeństwa i determinacja do samoobrony.

"Ukraina nie może się zgodzić na wstrzymanie walk"

Zełenski odrzucił też idee tymczasowego wstrzymania walk, argumentując, że Rosja wykorzysta tę przerwę do przeczekania zimy i przygotowania mobilizacji wojskowej oraz kolejnej ofensywy przeciwko Ukrainie.

- Pewnie słyszeliście Rosjan udających, że są gotowi do rozmów pokojowych. Oni tak mówią, a jednocześnie ogłaszają mobilizację wojskową i referenda w okupowanych terytoriach Ukrainy - powiedział Zełenski.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy