Reklama

Reklama

Zełenski: W ciągu dwóch tygodni USA przekazały nam trzy miliardy dolarów

- W ciągu ostatnich dwóch tygodni Ukraina otrzymała od USA trzy miliardy dolarów - podał prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski w piątek wieczorem. Podziękował narodowi amerykańskiemu za pomoc w walce z rosyjskim okupantem i nazwał Amerykę globalnym liderem obrony wolności.

Ukraiński przywódca podziękował prezydentowi Joe Bidenowi, Kongresowi USA i całemu narodowi amerykańskiemu za okazaną pomoc. Wsparcie pozwoli zapewnić finansowanie bieżących potrzeb socjalnych Ukraińców i zaznaczył, że: "Ameryka jest naprawdę liderem w globalnej obronie wolności".

Zełenski przekazał też informacje zawarte w raporcie ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych dotyczących ataku na Winnicę. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 23 osoby, ale cztery są nadal w stanie krytycznym, a cztery osoby są nadal poszukiwane. Prezydent poinformował, że ustalanie winnych ataku już się rozpoczęło.

Reklama

Komentując rosyjskie bombardowania ukraińskich placówek edukacyjnych, Zełenski oświadczył, że "rosyjskie społeczeństwo z taką liczbą morderców i katów pozostanie okaleczone na pokolenia", natomiast Ukraina mimo permanentnych ataków zachowa "człowieczeństwo i cywilizację", a zniszczone instytucje będą odbudowane - obiecał.

Wojna w Ukrainie. Zelenski o nowym pakiecie sankcji

W swoim wystąpieniu prezydent skomentował również propozycje Komisji Europejskiej dotyczących nowych sankcji wobec Rosji, które zakładają zakaz importu złota z Rosji. - Zadaniem ukraińskich dyplomatów jest zrobienie wszystkiego, żeby ten pakiet wzmocnić - zaznaczył.

Prezydent zaapelował też do obywateli o nielekceważenie alarmów przeciwlotniczych i przypomniał, że w chwili, gdy pisał swe przemówienie, na terytorium całej Ukrainy ogłoszono alarm. Mówił też o ataku rakietowym na Dniepr i Krzemieńczuk.

W piątkowym wieczornym ataku rakietowym na Dniepr zginęły trzy osoby, a przynajmniej 15 odniosło rany.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy