Reklama

Zełenski rozmawiał z premierem Indii o poparciu dla formuły pokojowej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z premierem Indii Narendrą Modim. Wśród poruszonych wątków było m.in. poparcie Indii dla ogłoszonej przez Zełenskiego formuły pokojowej.

"Odbyłem rozmowę telefoniczną z premierem Narendrą Modim i życzyłem udanego przewodnictwa w G20" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych. 

"To na szczycie G20 ogłosiłem formułę pokojową, a teraz liczę na udział Indii w jej realizacji" - dodał ukraiński przywódca.

Indie to biznesowy partner Rosji

Od początku wojny w Ukrainie Indie stale zwiększają import rosyjskiej ropy, którą kupują po obniżonej cenie. W październiku import ten osiągnął rekordowy poziom, a Rosja stała się głównym dostawcą ropy dla Indii - podała na początku grudnia agencja Press Trust of India.

Reklama

Kraj ten to też bardzo istotny nabywca rosyjskiej broni.

Dodatkowo, Indie powstrzymały się jak dotąd od wyraźnej krytyki napaści Rosji na Ukrainę, a Delhi nazywa Moskwę "podstawowym filarem indyjskiej polityki zagranicznej ze względu na jej strategiczne partnerstwo na rzecz bezpieczeństwa narodowego".

Formuła pokojowa Ukrainy. Co oznacza?

10-punktowa ukraińska formuła pokojowa przewiduje ukaranie osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne, wycofanie wszystkich rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy, przywrócenie integralności terytorialnej kraju oraz uwolnienie wszystkich jeńców wojennych i deportowanych. Plan zawiera również postulat zapobiegania niszczeniu środowiska naturalnego, a także bezpieczeństwa energetycznego, żywnościowego i nuklearnego.

Indie w nadchodzącym roku obejmują rotacyjną, trwającą rok prezydencję w G20, organizacji zrzeszającej 19 państw oraz Unię Europejską, której zadaniem jest wypracowywanie wspólnej polityki finansowej; członkowie G20 spotykają się raz do roku, a ich reprezentantami są ministrowie finansów.

Poprzednia rozmowa pomiędzy prezydentem Zełenskim a premierem Modim odbyła się w październiku.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | wojna

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy