Reklama

Zełenski rozmawiał z Erdoganem o odblokowaniu ukraińskich portów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał w poniedziałek z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Przywódcy zgodzili się, że "odbudowanie pokoju jest konieczne". Omawiali też sposoby odblokowania portów ukraińskich.

"Rozmawialiśmy o zagrożeniach dla bezpieczeństwa żywnościowego wywołanych przez agresora, o sposobach odblokowania portów ukraińskich i o współpracy w sferze bezpieczeństwa" - napisał Zełenski na Twitterze.

Jak dodał, wraz z Erdoganem byli zgodni, że odbudowanie pokoju jest konieczne. "Doceniamy wsparcie Turcji w tym procesie" - napisał.

Wojna Rosji z Ukrainą. Turcja gotowa pośredniczyć w rozmowach

Tymczasem turecka agencja Anatolia przekazała, że Erdogan w rozmowie zapewnił, że Turcja gotowa jest wesprzeć kontynuację negocjacji ukraińsko-rosyjskich. Ankara gotowa jest też "do okazania większego wsparcia, w tym pośrednictwa" - głosi komunikat.

Reklama

Według tego oświadczenia strona turecka podkreśliła szczególną wagę morskiego korytarza dla eksportu ukraińskiej produkcji rolnej.

Wcześniej w poniedziałek Erdogan rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Zaproponował mu, by w Stambule odbyły się rozmowy z udziałem Rosji, Ukrainy i ONZ. Erdogan zadeklarował gotowość Turcji do udziału w takim "mechanizmie obserwacyjnym" między Moskwą, Kijowem i ONZ. W rozmowie z Putinem podkreślił, że pokój powinien nastąpić jak najszybciej.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy