Reklama

Reklama

Zełenski: Przyznanie Ukrainie statusu kandydata wzmocni zarówno Ukrainę jak i UE

Przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE wzmocni zarówno Ukrainę jak i całą Unię Europejską - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo po sobotnich rozmowach z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen - Jesteśmy obecnie z Unią Europejską w jednej drużynie - i ta drużyna musi wygrać - powiedział Zełenski.

- Co jeszcze musi się wydarzyć w Europie, aby stało się jasne dla sceptyków, że właśnie fakt trzymania Ukrainy poza Unią działa przeciwko Europie ? - zapytał ukraiński prezydent, cytowany przez agencję Ukrinform.

- Dla rosyjskich okupantów wszystko jest już jasne. Oni mówią, zadając cierpienia naszym ludziom, że robią to dlatego, że Ukraina poszła do Europy. Dlaczego więc w Europie są sceptycy? - zastanawiał się Zełenski.

Zapowiedział, że strona ukraińska "będzie dokładać jeszcze usilniej wszelkich starań aby uzyskać właściwą decyzję UE" i jest przekonany, że nastąpi ona szybko.  

Reklama

Ursula von der Leyen w Kijowie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w sobotę w Kijowie spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, by rozmawiać o przyszłej akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. 

- Komisja intensywnie pracuje nad oceną wniosku aplikacyjnego Ukrainy do UE i o tym właśnie rozmawiałam w sobotę w Kijowie. Te rozmowy pozwolą nam zamknąć ten dokument do końca przyszłego tygodnia - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej w oświadczeniu dla mediów, wygłoszonym w towarzystwie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Reklama

Reklama

Reklama