Reklama

Zełenski poprosił Danię o sześć armatohaubic. "Przekażemy wszystkie"

Rząd Danii zdecydował się przekazać Ukrainie 19 samobieżnych armatohaubic Caesar. Jak przekazał szef duńskiej dyplomacji, Lars Lokke Rasmussen: "Wołodymyr Zełenski poprosił nas o wysłanie sześciu haubic. Zdecydowaliśmy jednak o przekazaniu wszystkich 19".

- To bardzo duże i znaczące wsparcie. Byliśmy w ciągłym kontakcie z Ukraińcami w szczególności w kwestii armatohaubic Caesar i cieszę się, że teraz otrzymaliśmy szerokie poparcie duńskiego parlamentu, aby przekazać je na rzecz walki o wolność Ukrainy - tłumaczył duński minister obrony Jakob Ellemann-Jensen.

Będą także szkolenia ukraińskich sił zbrojnych

Jak z kolei podkreślił szef duńskiej dyplomacji, Lars Lokke Rasmussen: "Wołodymyr Zełenski poprosił nas o wysłanie sześciu haubic. Zdecydowaliśmy jednak o przekazaniu wszystkich 19, to jest ogromny wkład w porównaniu z wielkością naszego kraju".

Reklama

Jak poinformowało duńskie Ministerstwo Obrony, wraz z przekazaniem sprzętu planowane jest również szkolenie ukraińskich sił zbrojnych.

Duński minister obrony: Luka po darowiźnie to wyzwanie

Duńskie siły zbrojne zakupiły we Francji 15 systemów Caesar, które miały zostać przekazane w 2020 roku, a cztery kolejne mają datę dostawy w 2023 roku.

Według ministra obrony Danii Jakoba Ellemanna-Jensena luka po darowiźnie stanowi wyzwanie dla duńskiej armii. Dania obiecała NATO utworzenie 4-tysięcznej brygady, a haubice miały być częścią jej wyposażenia.

Systemy Caesar są montowane na ciężarówkach i mogą być wykorzystywane przeciwko celom oddalonym do 40 km. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Caesar | Dania | Ukraina | ​Wołodymyr Zełenski | Wojna w Ukrainie 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy