Reklama

Reklama

Zełenski: Ponad 4000 km kw. terytorium odbitego od Rosjan pod kontrolą Ukrainy

Ukraina ma pełną kontrolę nad ponad 4000 km kw. terytorium odbitego od sił rosyjskich - mówił we wtorkowym wieczornym przemówieniu wideo prezydent Wołodymyr Zełenski. Dodał także, że "stabilizacja trwa w przybliżeniu na takim samym wyzwolonym terytorium".

- Szczegółowo przeanalizowaliśmy sytuację na wyzwolonym terytorium naszego państwa - mówił Zełenski. - Obecnie działania stabilizacyjne zostały zakończone na obszarach o łącznej powierzchni ponad 4000 km kw., a stabilizacja trwa w przybliżeniu na takim samym wyzwolonym terytorium. Odkrywane są niedobitki okupantów i grup sabotażowych, kolaboranci są zatrzymywani i przywracane jest pełne bezpieczeństwo.

Zełenski: Ważne, żeby na wyzwolonych terenach wróciło normalne życie

W poniedziałek Zełenski mówił, że w kontrofensywie Ukraina odzyskała 6000 km kw. Ukraińscy urzędnicy twierdzą jednak, że ważne jest rozróżnienie między przejmowaniem terytorium a zapewnieniem, że jest ono całkowicie bezpieczne.

Reklama

- Bardzo ważne jest, aby wraz z naszymi oddziałami, z naszą flagą, na tereny odjęte spod okupacji wkroczyło zwykłe, normalne życie - podkreślił ukraiński prezydent.

Prezydent Ukrainy o potężnej koalicji antywojennej

Zełenski zaznaczył też, że razem z partnerami Ukraina zbudowała już potężną koalicję antywojenną, w skład której wchodzą dziesiątki państw. - A teraz pracujemy nad tym, aby najpotężniejsze państwa, które już nam pomagają, stały się koalicją pokoju, która będzie trwać wiecznie - powiedział.

Przekazał też, że rozmawiał z dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą i podziękował jej za przyznanie przez MFW 1,4 mld dolarów dodatkowego wsparcia dla Ukrainy. - Omówiliśmy nowy program współpracy i ogólnie zachowanie stabilności finansowej Ukrainy - poinformował Zełenski.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy