Reklama

Zełenski podziękował Polsce. Odznaczył Błaszczaka

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za wsparcie w walce z rosyjską agresją i podkreślił jej ważną rolę jako inicjatora tzw. koalicji czołgowej. Szef państwa spotkał się w piątek w Kijowie z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, któremu wręczył Order Za Zasługi I Klasy.

- Dziękuję za konkretne i ważne kroki, które Polska czyni dla wzmocnienia naszych sił zbrojnych - oświadczył Zełenski.

Prezydent podziękował także za pomoc Polski na wielu innych płaszczyznach oraz solidarność narodu polskiego z Ukraińcami.

- Prezydent zaznaczył przywódczą rolę Polski w pomocy na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy oraz ważną rolę Warszawy w zapoczątkowaniu koalicji czołgowej dzięki decyzji (Polski - red.) o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2 - przekazało biuro prasowe Zełenskiego.

Wołodymyr Zełenski i Mariusz Błaszczak w Kijowie

Prezydent Ukrainy wyraził nadzieję, że decyzje o przekazaniu ukraińskiej armii ciężkiego uzbrojenia niebawem przyniosą wyniki na froncie wojny Rosji przeciwko jego państwu.

Reklama

- Stworzenie koalicji czołgowej to nie tylko wzmocnienie Sił Zbrojnych Ukrainy, ale również przyspieszenie wyzwalania ukraińskich terytoriów. Jestem wdzięczny za znaczące wsparcie Polski w tej sprawie - powiedział Zełenski.

Według kancelarii prezydenckiej w Kijowie Zełenski poinformował Błaszczaka o sytuacji na froncie oraz potrzebach wojsk i omówił z nim dalsze działania. Szczególną uwagę poświęcono zaplanowanemu na połowę lutego spotkaniu państw, które wspierają obronność Ukrainy w ramach tzw. formatu Ramstein. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | ​Wołodymyr Zełenski | Mariusz Błaszczak

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy