Reklama

Zełenski mówił w Kongresie o irańskich dronach. MSZ Iranu wydało komunikat

"Lepiej, żeby pan Zełenski wiedział, że strategiczna cierpliwość Iranu wobec bezpodstawnych oskarżeń nie jest nieskończona" - przekazał Nasser Kanaani, rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. To reakcja na wystąpienie prezydenta Ukrainy w Kongresie USA.

W środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełesnki złożył kilkugodzinną wizytę w USA, podczas której spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Biedenem oraz wygłosił przemówienie w Kongresie. 

Kanaani: Bezpodstawne oskarżenia

W komunikacie opublikowanym na stronie irańskiego MSZ rzecznik tego resortu potępił "powtarzające się oskarżenia i niegrzeczne uwagi prezydenta Ukrainy" wobec Iranu podczas przemowy w Kongresie. 

Kanaani dodał, że Iran wielokrotnie odpowiadał na "bezpodstawne oskarżenia" Ukrainy dotyczące dronów. Po raz kolejny podkreślił, że Iran "nie dostarczył żadnej ze stron żadnego sprzętu wojskowego do wykorzystania w wojnie na Ukrainie".

Reklama

Polityk zaznaczył, że Iran "zawsze szanował integralność terytorialną wszystkich krajów, w tym Ukrainy".

Kanaani: Nasza cierpliwość nie jest nieskończona

Kanaani poradził też Zełenskiemu, by "wyciągnął wnioski z losu kilku innych przywódców politycznych, którzy zadowolili się wsparciem ze strony USA".

"Lepiej, żeby pan Zełenski wiedział, że strategiczna cierpliwość Iranu wobec bezpodstawnych oskarżeń nie jest nieskończona" - dodał rzecznik.

Zełenski: Jeden terrorysta znalazł drugiego

Jednym z głównych motywów wystąpienia prezydenta Ukrainy w Kongresie było twierdzenie, że agresja przeciwko Ukrainie jest sprawą całego świata, wskazywał m.in. na sojusz Rosji i Iranu.

- Jeden terrorysta znalazł drugiego. To tylko kwestia czasu, kiedy uderzą przeciwko waszym innym sojusznikom, jeśli ich nie powstrzymamy. Musimy to zrobić - nawoływał Zełenski.

Ukraina oskarża Iran o dostarczanie Rosji dronów, których agresor używa na wojnie. Zarówno Rosja jak i Iran zaprzeczają tym twierdzeniom.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Iran | Ukraina | Zełenski

Reklama

Reklama

Reklama