Reklama

Reklama

Zełenski do Rady Europy: Mamy 10 proc. potrzebnej obrony przeciwlotniczej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, występując w czwartek online przed Zgromadzeniem Parlamentarnym Rady Europy, powiedział, że jego kraj ma jedynie około 10 proc. potrzebnych zasobów obrony przeciwlotniczej. Apelował o dostarczenie odpowiedniej ilości sprzętu do Ukrainy.

Ukraiński prezydent przekonywał, że jego kraj powinien otrzymać "odpowiednią liczbę" nowoczesnych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

- Powinniśmy już w tym roku ochronić nasze niebo przed terrorem Rosji. Jeśli będzie to zrobione, to będzie to fundamentalny krok ku zakończeniu w najbliższym czasie również całej wojny - powiedział.

Zełenski mówił o konieczności pozbawienia Rosji dochodów z eksportu ropy i gazu. 

- Rosja powinna zobaczyć zero na swoich rachunkach bankowych, by zacząć myśleć o zaletach pokoju - ocenił.

Reklama

Konieczne zdemilitaryzowanie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Podkreślił, że należy znaleźć sposób na zmuszenie Moskwy do zdemilitaryzowania Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, zgodnie z żądaniem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Zełenski przypomniał o popełnianych przez wojska rosyjskie zbrodniach na ukraińskiej ludności cywilnej.

Wojna w Ukrainie. Spotkanie Erdogana z Putinem w Kazachstanie

Zapewnił, że sytuacja na niedawno wyzwolonych terenach obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy okazała się "tak samo straszna" jak w Irpieniu i Buczy. Te dwa miasta pod Kijowem stały się symbolem okrucieństw i przemocy, których dopuszczali się wobec ich mieszkańców rosyjscy wojskowi.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy