Reklama

Reklama

Zełenski: Australia przekazuje największą pomoc spośród krajów spoza NATO

Australia przekazuje Ukrainie największe wsparcie wojskowe spośród wszystkich państw nienależących do NATO - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia online w Australijskim Uniwersytecie Narodowym w Canberze. Przywódca Ukrainy podkreślił, jak ważne jest zwalczanie dezinformacji, a także ocenił, że Rosja w przyszłości stanie przed problemem, z którym przed laty mierzyły się Niemcy.

- Każdy, kto dzisiaj zajmuje obojętną postawę wobec wydarzeń w Ukrainie, de facto pomaga Rosji. (...) Wielu Australijczyków wspiera nas finansowo, ale pomóc można również w sali wykładowej lub np. w mediach społecznościowych, przekazując prawdę o tej wojnie. Kontaktujcie się ze swoimi znajomymi, demaskujcie propagandowe mity rozpowszechniane przez Kreml - zwrócił się Zełenski do australijskich studentów. 

Prezydent oświadczył, że Australia przekazuje najwięcej broni spośród wszystkich państw świata nienależących do NATO.

Wołodymyr Zełenski: Kontakty biznesowe z Rosją przyczyniają się do śmierci cywilów

Jak podkreślił przywódca Ukrainy, świat stoi obecnie przed wyborem - kontynuować współpracę gospodarczą z Moskwą lub uznać rosyjskie państwo za kraj wspierający terroryzm.

Reklama

- Wszystkie maski już dawno opadły. Jakiekolwiek kontakty biznesowe z Rosją będą przyczyniały się do śmierci atakowanych przez nią cywilów. (...) Nie może 'zachować twarzy' ktoś, kto ściera z powierzchni ziemi spokojne miasta i atakuje ich mieszkańców. Ktoś, kto uderza w korytarze ewakuacyjne, jak w Kramatorsku, albo w centra handlowe, jak w Krzemieńczuku. Ktoś, kto niszczy cmentarze, miejsca pamięci z II wojny światowej, gwałci kobiety i dzieci oraz świadomie wywołuje światowy kryzys żywnościowy - podkreślił Zełenski.

"Rosja również stanie przed podobnym wyborem"

Zełenski zaznaczył, że przyszłość Rosji po ustąpieniu z urzędu prezydenta Władimira Putina "będzie zależała tylko od narodu rosyjskiego". Obecnie Kreml "wydaje jednak pieniądze na zbrojenia i wojnę, zamiast przeznaczać te środki na podnoszenie standardów życia obywateli".

- Spójrzmy na przykład Niemiec. Niemieckie społeczeństwo znalazło w sobie siłę, by po II wojnie światowej zrozumieć swój straszliwy błąd, uznać własną winę i następnie obrać zupełnie inną drogę. Obecnie Niemcy są jedną z najsilniejszych demokracji świata, mają też jedną z największych gospodarek. Rosja również stanie przed podobnym wyborem - powiedział ukraiński przywódca.

"Chiny starają się zachowywać neutralność"

Prezydent Ukrainy odniósł się także do polityki Pekinu w obliczu inwazji Kremla na sąsiedni kraj. - Chiny starają się balansować i zachowywać neutralność w tej kwestii, ale chciałbym ujrzeć solidarność chińskich władz z państwami opowiadającymi się przeciwko rosyjskiej agresji - oświadczył.

Przemówienie Zełenskiego było transmitowane na żywo w ponad 20 szkołach wyższych w Australii.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy