Reklama

Zastępca dowódcy Azowa: Sytuacja jest krytyczna, Rosjanie nie przestrzegają żadnych norm

Sytuacja w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, których broni m.in. pułk Azow, jest krytyczna, a Rosjanie nie przestrzegają żadnych norm - oznajmił w czwartek zastępca dowódcy Azowa Swiatosław Pałamar, wzywając ponownie do ewakuacji cywilów oraz rannych żołnierzy. Podczas walk o zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu zginęła Natalia Łuhowska, psycholożka ukraińskiego pułku Azow. Jej syn był snajperem Azowa i zginął w 2018 roku.

"Dajcie możliwość wyniesienia ciał bojowników, żeby Ukraińcy mogli się pożegnać ze swoimi bohaterami. Zareagujcie we właściwy sposób na krytyczną sytuację, w której przeciwnik nie przestrzega żadnych norm etycznych, konwencji ani praw, i zabija ludzi na oczach całego świata, kierując się przekonaniem, że wszystko wolno, i bezkarnością!" - oświadczył Pałamar, cytowany przez agencję UNIAN.

Podkreślił, że ranni żołnierze umierają w strasznych mękach, ponieważ nie otrzymują odpowiedniej opieki lekarskiej.

Azowstal: Ostatni przyczółek ukraińskiej obrony w Mariupolu

Swój apel o zapewnienie ewakuacji z Azowstalu osób cywilnych i rannych żołnierzy skierował do społeczności międzynarodowej, a naczelnego dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy wezwał do zadbania o los rannych żołnierzy.

Reklama

Podczas walk o zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu zginęła Natalia Łuhowska, psycholożka ukraińskiego pułku Azow - poinformował w czwartek portal Hromadske. Nie podano okoliczności jej śmierci. Syn Łuhowskiej był snajperem Azowa i zginął w 2018 roku.

Informacja o śmierci Łuhowskiej pojawiła się najpierw na Facebooku, na profilu rady miejskiej Czerwonogrodu - miasta w obwodzie lwowskim. Łuhowska pochodziła właśnie z tego regionu Ukrainy.

Jej syn był snajperem. Walczył przeciwko prorosyjskim separatystom

Rada w komunikacie podała, że Łuhowska zginęła w Mariupolu. "Po śmierci syna Natalia kontynuowała jego dzieło i do końca pozostawała z żołnierzami w Azowstalu" - dodała rada.

Hromadske wyjaśnia, że Łuhowska pracowała w centrum rehabilitacji uczestników wojny w Donbasie pod Czerwonogrodem. W 2018 roku jej syn, który był snajperem i walczył od 2014 roku przeciwko prorosyjskim separatystom, zginął w Donbasie.

Azowstal to ostatni przyczółek ukraińskiej obrony w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Na terenie kombinatu broni się pułk ukraińskiej Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Według władz Mariupola są tam również setki cywilów, w tym 30 dzieci.  

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | azowstal | Mariupol

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy