Reklama

Zarząd irańskiego producenta dronów ma kłopoty. USA nałożyły sankcje

USA nałożyły w piątek sankcje na ośmiu członków zarządu Paravar Pars, irańskiego producenta dronów - poinformował amerykański resort finansów. Firma została objęta nimi już wcześniej przez Stany i UE. Powodem była produkcja dronów dla sił powietrznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

- Irańskie podmioty nadal produkują drony dla irańskiego Korpusu Strażników i wojska. W szerszym ujęciu, Iran dostarcza drony dla rosyjskich operacji bojowych, których celem jest ukraińska infrastruktura krytyczna - powiedział Brian Nelson odpowiadający w ministerstwie finansów USA za sankcje.

We wtorek objęto nimi siedmiu innych irańskich producentów dronów używanych obecnie przez Rosję.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, Stany Zjednoczone i ponad 30 innych krajów starają się ograniczyć zasoby militarne i przemysłowe kraju zarządzanego przez Władimira Putina.

Reklama

Rosja kupuje drony-kamikadze

W sierpniu 2022 roku Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze, natomiast ich masowe użycie na polu walki w Ukrainie rozpoczęło się we wrześniu. Bezzałogowce, głównie maszyny Shahed-136, są używane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju.

Rząd w Teheranie konsekwentnie zaprzecza, że sprzedał Moskwie swoje drony w celu ich wykorzystania w Ukrainie.

Na początku listopada ubiegłego roku minister spraw zagranicznych Husajn Amirabdollahian potwierdził, że Iran przekazał Rosji "pewną liczbę" bezzałogowców, lecz - w jego ocenie - stało się to na kilka miesięcy przed inwazją Kremla na sąsiednie państwo. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: USA | irańskie drony bojowe

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy