Reklama

Reklama

Zaporoska Elektrownia Atomowa. Linia energetyczna znów przestała działać

Linia energetyczna łącząca Zaporoską Elektrownię Atomową z ukraińską siecią energetyczną ponownie przestała działać - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Elektrownia jest aktualnie podłączona do sieci linią rezerwową.

Eksperci MAEA, którzy przebywają obecnie w elektrowni, zostali poinformowani przez personel ukraiński, że przestała działać czwarta linia elektrowni. Już wcześniej utracono połączenie przez trzy inne linie. Specjaliści MAEA dowiedzieli się przy tym, że działa sieć rezerwowa, łącząca siłownię atomową z pobliską elektrownią cieplną. Linia ta przesyła energię elektryczną do sieci energetycznej.

Do odcięcia elektrowni od ukraińskiej sieci energetycznej doszło już wcześniej, w ostatnim tygodniu sierpnia. Odłączenie nastąpiło z powodu pożarów na terenie elektrociepłowni.

Reklama

Zaporoska Elektrownia Atomowa. Na miejscu eksperci MAEA

Eksperci MAEA odwiedzili w czwartek Zaporoską Elektrownię Atomową, okupowaną przez wojska rosyjskie. 

Sześciu specjalistów pozostaje w siłowni. Czterech z nich wyjedzie w przyszłym tygodniu. MAEA ma przedstawić raport na temat bezpieczeństwa elektrowni, która jest największą siłownią jądrową w Europie.

Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze ze sprzętem wojskowym oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatomu

W sierpniu wojska rosyjskie kilkakrotnie ostrzelały elektrownię, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarżała o te incydenty Kijów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy