Reklama

Zapaść gospodarcza w Ukrainie. Są dane ministerstwa

Produkt Krajowy Brutto Ukrainy spadł o 30 proc. w pierwszych trzech kwartałach 2022 r. w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r., głównie z powodu inwazji Rosji - poinformowało w sobotę ministerstwo gospodarki Ukrainy. Jak dodano w komunikacie, pewną rolę odegrały też zła pogoda we wrześniu, która spowolniła tempo zbiorów oraz przerwy w dostawach z elektrowni atomowej w Zaporożu, która była ostrzeliwana.

Eksport we wrześniu wzrósł o 23 proc. od sierpnia. Osiągnął najwyższy poziom od wybuchu wojny w lutym. Było to możliwe dzięki międzynarodowej umowie, która pozwala na transport zboża z portów Morza Czarnego. 

Wojna w Ukrainie. Sytuacja gospodarcza

"Sytuacja na froncie poprawiła się we wrześniu, ale wróg nadal ostrzeliwał terytorium Ukrainy, co wywierało presję na nastroje biznesowe i logistykę" - podało ministerstwo. 

"Dalsze niszczenie zakładów produkcyjnych, infrastruktury i budynków mieszkalnych", a także niepewność, jak długo potrwa wojna, utrudniały rozwój i opóźniały ożywienie gospodarcze.

Reklama

W lipcu Bank Centralny Ukrainy poinformował, że gospodarka może skurczyć się o jedną trzecią w 2022 r., a potem oczekuje się, że wzrośnie od 5 proc. do 6 proc. w 2023 i 2024 r.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukriana | Wojna w Ukrainie 2022 | Rosja | gospodarka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy