Reklama

Reklama

Zakaz podróżowania do UE dla Rosjan. Niemcy i Francja chcą wyjątków

Część krajów UE chce zakazać Rosjanom wjazdu do krajów Wspólnoty na wizach turystycznych. Radykalnej opcji sprzeciwiają się szczególnie Niemcy i Francja, które próbują "rozbroić" propozycję - pisze Politico. Według mediów "konflikt zagotuje się w środę" podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii w Pradze.

Jak wskazuje Politico, Niemcy i Francja ostrzegają, że zakaz mógłby przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, "wzmacniając autokratyczną władzę prezydenta Władimira Putina nad jego ludnością, zamiast ją osłabiać".

"Konflikt zagotuje się w środę, kiedy ministrowie spraw zagranicznych UE spotkają się w Pradze. Według kilku dyplomatów, przed tym spotkaniem ministrowie z krajów prozakazowych spotkają się osobno, aby wypracować wspólne stanowisko i zdecydować, jak mocno chcą naciskać na ograniczenia w podróżowaniu, zanim udadzą się na pełne spotkanie w gronie 27 ministrów" - czytamy w Politico.

Reklama

Francja i Niemcy wysłały do stolic UE informację, w której wyraźnie zaznaczają, że sprzeciwiają się zakazowi podróży do UE dla Rosjan i ostrzegają przed "niezamierzonymi konsekwencjami takiego środka". "Musimy strategicznie walczyć o serca i umysły rosyjskiej ludności, a przynajmniej o te segmenty, które nie są jeszcze całkowicie oddzielone od Zachodu" - piszą w notatce przedstawiciele Paryża i Berlina, widzianej przez Politico.

Kto będzie mógł podróżować do Unii Europejskiej?

Kraje popierające zakaz argumentują, że to niesprawiedliwe, iż bogatym Rosjanom pozwala się podróżować do Europy. - Osobiście uważam za głęboko prowokujące, że rosyjscy turyści mogą spędzać wakacje w Europie, podczas gdy ukraińskie miasta są ostrzeliwane i niszczone - powiedział duński minister spraw zagranicznych Jeppe Kofod.

Francja i Niemcy twierdzą jednak, że "chcą utrzymać ramy prawne, które umożliwiają w szczególności studentom, artystom, naukowcom i specjalistom - niezależnie od tego, czy grozi im oskarżenie z powodów politycznych - podróżowanie do UE". 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy