Reklama

Reklama

Z Rosji wyjechało 261 tys. mężczyzn. Skutek mobilizacji

261 tysięcy - tylu mężczyzn wyjechało z Rosji od momentu ogłoszenia częściowej mobilizacji - podaje "Nowaja Gazieta. Europa", powołując się na źródło w administracji Władimira Putina. To informacje, które na Kremlu miała przekazać Federalna Służba Bezpieczeństwa. Jednak według rozmówcy są to zaniżone liczby.

Kreml ogłosił w środę mobilizację, która oficjalnie ma objąć 300 tys. osób. Zdaniem wielu ekspertów treść prezydenckiego dekretu o mobilizacji oznacza, że faktycznie nie będzie ona ograniczona liczbowo. Niezależne media informują, że władze regionalne, na których ciąży wykonanie dekretu, nie trzymają się formalnych kryteriów i wzywają do wojska również te grupy wiekowe i zawodowe, których mobilizacja miała nie obejmować

Środowe wieści wzbudziły panikę u wielu Rosjan. W ekspresowym tempie wyprzedały się bilety w jedną stronę do krajów, do których nie potrzebują oni wiz. Z kolei na przejściach granicznych z Kazachstanem, Armenią i Gruzją w kolejce trzeba czekać nawet 24 godziny.

Reklama

Wyjechało co najmniej 261 tysięcy Rosjan

Ilu Rosjan faktycznie opuściło swoją ojczyznę w ciągu tych kilku dni?

Według źródła "Nowej Gaziety. Europa" najnowsze oświadczenie Federalnej Służby Bezpieczeństwa mówi o 261 tysiącach (odnotowanych do soboty wieczorem - red.). Jednocześnie wątpi ono w autentyczność tych danych i uważa, że faktyczna liczba jest wyższa.

"Atmosfera na Kremlu jest taka, że siły bezpieczeństwa i Ministerstwo Obrony będą w stanie przekonać Putina do zamknięcia granic, zanim będzie za późno" - podkreśliło źródło gazety.

Mobilizacja w Rosji. Zakaz opuszczania kraju?

O tym też pisał w niedzielę niezależny portal Meduza. "Rosja wprowadzi zakaz wyjazdu z kraju dla mężczyzn podlegających służbie wojskowej po zakończeniu pseudoreferendów na ukraińskich okupowanych terytoriach" - czytamy.

Źródło zbliżone do administracji prezydenta Rosji twierdzi, że najpewniej 28 września władze zamkną granice dla mężczyzn w wieku mobilizacyjnym. Drugi rozmówca, również zbliżony do Kremla, podkreśla, że zakaz wejdzie w życie po tzw. referendach, które mają zakończyć się wieczorem 27 września.

Według niego wprowadzone zostanie coś na kształt "wiz wyjazdowych". By wyjechać z Rosji, mężczyźni będą musieli otrzymać pozwolenie od wojskowej komendy uzupełnień.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy