Reklama

Reklama

Wzruszające wykonanie ukraińskiego hymnu. Śpiewają go żołnierze

Potężne, wzruszające - takie komentarze pojawiają się w sieci pod wykonaniem ukraińskiego hymnu narodowego. Pieśń śpiewają żołnierze ukraińskiej armii, prawdopodobnie przed ruszeniem w bój podczas ofensywy w kierunku Charkowa.

Siły ukraińskie wyzwoliły ponad 30 osiedli w obwodzie charkowskim. Walki trwają we wschodnim Donbasie i na południu kraju. Armia Ukraińska zagraża okupowanemu przez Rosję miastu Kupiańsk, które leży na szlakach zaopatrzeniowych na linię frontu w regionie Donbasu. W sieci w sobotę rano zaczęły krążyć zdjęcia ukraińskich żołnierzy przed ratuszem tego miasta, ale nie ma oficjalnych informacji o tym, czy zostało zdobyte.  

Wiralem stało się też nagranie, na którym ukraińscy żołnierze śpiewają hymn narodowy. Widać na nim dziesiątki mundurowych. Jak podaje portal Euromaidan Press, wideo prawdopodobnie nagrano przed ofensywą w kierunku Charkowa.

Reklama

Sprawdź tekst ukraińskiego hymnu

"Jedno z najpotężniejszych wykonań ukraińskiego hymnu narodowego hymnu Ukrainy. Brzmi jeszcze bardziej wzruszająco, gdy wykonują go ci, którzy dziś nieustraszenie walczą z najeźdźcami" - pisze portal Nexta.

Nagranie udostępnił również doradca ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko.

Hymn Narodowym Ukrainy

Hymnem Narodowym Ukrainy jest pieśń "Szcze ne wmerła Ukrajiny i sława, i wola" ("Jeszcze nie umarła Ukrainy ni chwała, ni wola"- red.). Pieśń powstała w 1863 roku. Autorem słów jest etnograf i poeta Pawło Czubynski, a muzykę skomponował ks. Mychajło Werbycki.

Po utworzeniu państwa ukraińskiego w 1917 roku pieśń stała się hymnem państwowym. Została zabroniona, podczas rządów ZSRR. Ponowie hymnem stała się w 1992 roku. 


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy