Reklama

Reklama

Wyrzutnie HIMARS w akcji. Ukraińcy pokazują, jak sprawdzają się na polu bitwy

Wyrzutnie HIMARS to jeden z rodzajów zachodniej broni, który w ramach wsparcia wojskowego trafił na front. Ukraińscy żołnierze pokazują na nagraniach zamieszczonych w sieci, jak w boju sprawdza się ta artyleria rakietowa.

System HIMARS - to artyleria rakietowa wysokiej mobilności, montowana na ciężarówkach. Opracowana przez amerykańskie przedsiębiorstwo LockHeed Martin. 

Pierwsze wyrzutnie rakietowe trafiły na Ukrainę w ramach militarnej pomocy USA. HIMARS-y to element liczącego 450 mln dolarów pakietu wsparcia dla Ukrainy. Łącznie Kijów wszedł w posiadanie czterech takich wyrzutni.

Cenny nabytek

HIMARS okazały się niebywale przydatne dla sił ukraińskich. Wysoka technologia pozwala korzystać z broni także w warunkach nocnych.

Żołnierze zamieszczają w sieci nagrania z linii frontu, pokazujące, jak HIMARS-y niszczą sprzęt rosyjskiego agresora. 

Reklama

HIMARS. Ukraińcy atakują w głębi okupowanych terytoriów 

Dzięki wyrzutniom HIMARS siły ukraińskie coraz częściej atakują rosyjską infrastrukturę wojskową w głębi okupowanych terytoriów Ukrainy ogniem pośrednim. W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o uderzeniach na rosyjskie składy amunicji w obwodzie charkowskim, w pobliżu frontu, ale także w obwodzie donieckim, około 75 km od linii frontu.

"Zwiększone możliwości sił ukraińskich w zakresie uderzeń na krytyczne rosyjskie instalacje wojskowe przy użyciu przekazanych przez Zachód systemów HIMARS pokazują, jak zachodnia pomoc wojskowa zapewnia Ukrainie nowe i potrzebne zdolności wojskowe" - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy