Reklama

Wymiana jeńców między Rosją i Ukrainą. Wywieziono ciała brytyjskich ochotników

Kilkudziesięciu żołnierzy Federacji Rosyjskiej zostało zwolnionych z ukraińskiej niewoli. W oficjalnym komunikacie rosyjski MON podał, że były to osoby "wrażliwej kategorii", a ich uwolnienie było możliwe dzięki mediacjom Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Strona ukraińska poinformowała natomiast, że doszło do wymiany jeńców, a do kraju wróciło 116 ukraińskich żołnierzy. Przekazano też, że udało się wywieźć ciała zagranicznych ochotników Christophera Matthew Perry'ego i Andrew Tobiasa Matthew.

W sobotę na stronie rosyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej pojawił się oficjalny komunikat, w którym poinformowano, że z ukraińskiej niewoli zwolniono 63 żołnierzy Federacji Rosyjskiej.

"W wyniku złożonego procesu negocjacyjnego 63 żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zostało zawróconych z terytorium Ukrainy kontrolowanego przez reżim w Kijowie" - czytamy w komunikacie.

Pomogły Zjednoczone Emiraty Arabskie

Dodano, że "zostali uwolnieni w wyniku negocjacji i przy współpracy kierownictwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich".

"Grupa zwolnionych rosyjskich żołnierzy obejmuje osoby wrażliwej kategorii" - zaznacza rosyjski MON, nie precyzując jednak, czym charakteryzuje się owa "wrażliwa kategoria".

Reklama

Zapewniono, że wszyscy zwolnieni żołnierze znajdują się już na terytorium Federacji Rosyjskiej. "The Sun" opublikował nagranie, na którym widać mężczyzn wracających do kraju.

Rosyjski MON: Żołnierze otrzymują niezbędną pomoc

Rosyjski MON przekonuje, że wszyscy "otrzymują niezbędną pomoc psychologiczną i medyczną, a także możliwość skontaktowania się z krewnymi".

Wcześniej, 8 stycznia Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o powrocie 50 rosyjskich żołnierzy, którzy byli w niewoli na Ukrainie.

Podobne komunikaty o zwolnieniu z ukraińskiej niewoli kilku grup rosyjskich wojskowych, resort publikował w grudniu i listopadzie 2022 roku.

Uwolniono 116 żołnierzy ukraińskich

W komunikacie rosyjskiego MON nie pojawiała się informacja o tym, że w zamian za rosyjskich żołnierzy, uwolniono też 116 Ukraińców. Poinformował o tym szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrii Yermak.

"Kolejna duża wymiana jeńców wojennych. Udało nam się odzyskać 116 naszych ludzi. To obrońcy Mariupola, partyzanci Chersoniu, snajperzy z okolic Bachmutu i inni nasi bohaterowie" - napisał na Twitterze.

Dodał też, że "udało nam się wywieźć ciała zamordowanych zagranicznych ochotników - Christophera Matthew Perry'ego i Andrew Tobiasa Matthew, a także ciało Evgena Kulyka, Ukraińca, który służył we francuskiej Legii Cudzoziemskiej i zgłosił się na ochotnika do wojsk ukraińskich".

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy