Reklama

Reklama

Wybuchy w kolejnym ukraińskim mieście. "Pozostańcie w schronach"

Trzy potężne wybuchy wstrząsnęły miastem Krzywy Róg (obw. dniepropetrowski) w środkowej Ukrainie. Według wstępnych ustaleń doszło do ataku dronami kamikadze "Shahed" - poinformował na kanale Telegram szef obwodowych władz Ołeksandr Wiłkuł. Ukraińska obrona przeciwlotnicza donosi o eksplozjach w kilku innych miejscowościach.

Popierający Kijów lokalny urzędnik ostrzegł mieszkańców Krzywego Rogu - rodzinnego miasta Wołodymyra Zełenskiego - przed ostrzałem rakietowym rosyjskich wojsk i zaapelował o pozostanie w schronach. "Nie filmujcie ani nie publikujcie niczego w mediach społecznościowych" - napisał w mediach społecznościowych Wiłkuł.

Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy podał, że Rosjanie ostrzelali wcześniej Krzywy Róg ośmioma pociskami manewrującymi. Doprecyzował, że w wyniku ataku nikt z mieszkańców nie zginął, ale zniszczone zostały obiekty infrastruktury wodnej.

Reklama

Ukraina broni się przed nalotami. Wprowadzono ograniczenia

Z tego powodu ogłoszono zmniejszenie zużycia energii elektrycznej od godz. 17:00 do 22:00 - przedsiębiorstwa przemysłowe pracujące w obrębie miasta muszą wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, światłą uliczne zostaną częściowo wyłączone, a mieszkańców prosi się o niekorzystanie z prądu.

Szef obwodu powiadomił o "wspólnej decyzji Obwodowej Administracji Wojskowej i Komendy Wojskowej" wprowadzającej całkowity zakaz sprzedaży alkoholu na terenie miasta. W otaczających miasto regionach trwa zakaz sprzedaży alkoholu osobom w mundurach wojskowych.

Krzywy Róg. Zestrzelono dwa drony

Późnym popołudniem szef władz obwodu dniepropetrowskiego Wałentyn Reznyczenko powiadomił o zestrzeleniu przez ukraińską obronę powietrzną dwóch użytych do rosyjskiego ataku na infrastrukturę krytyczną irańskich dronów Shahed-136. Z kolei nad obwodem chersońskim udało się namierzyć i zniszczyć rosyjski samolot szturmowy Su-25.

"Dobre wiadomości od obrońców nieba. Nasza obrona powietrzna zniszczyła nad Krzywym Rogiem (w obwodzie dniepropietrowskim) dwa drony-kamikadze Shahed-136. Przeciwnik zamierzał wykorzystać je do ataku na obiekty infrastruktury krytycznej obwodu" - napisał Reznyczenko w mediach społecznościowych.

Ukraiński region na celowniku Rosjan

Była to w poniedziałek powtórna próba rosyjskiego ataku na cele w obwodzie dniepropietrowskim. Rano, w ramach zmasowanego ataku rakietowego na całą Ukrainę, Rosjanie skierowali na obwód dniepropietrowski ponad 10 rakiet, z których pięć udało się zestrzelić. Władze powiadomiły o co najmniej czterech ofiarach śmiertelnych i 19 rannych. W regionie występują problemy z dostawami energii.

Dowództwo sił powietrznych Południe powiadomiło o zestrzeleniu nad obwodem chersońskim rosyjskiego szturmowca Su-25 - podał portal Ukrainska Prawda.

Zagraniczny korespondent "The Economist" Oliver Carroll przekazał na Twitterze w poniedziałek po południu informację o zgłoszonych eksplozjach w miejscowości Krzemieńczuk (obw. połtawski).

10 października Rosja przeprowadziła zmasowany atak z powietrza na całe terytorium Ukrainy, w tym stolicę kraju - Kijów.

Reklama

Reklama

Reklama