Reklama

Reklama

Wstrzymanie wiz dla Rosjan. Dwa państwa UE wyłamują się z szeregu

Francja i Niemcy są przeciwne wprowadzeniu całkowitego zakazu wydawania wiz unijnych obywatelom rosyjskim - podała w sobotę agencja informacyjna Bloomberg. Wspólne stanowisko obu krajów zostało zawarte w liście do ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej, którzy spotkają się we wtorek na nieformalnym posiedzeniu w Pradze.

Jak informuje agencja, Francja i Niemcy stwierdziły, że UE powinna nadal wydawać wizy obywatelom Rosji niezwiązanym z rządem - zwłaszcza studentom, artystom, naukowcom i specjalistom.

Rosja a wizy. Niemcy i Francja wyłamują się

"Rozumiejąc obawy niektórych państw członkowskich w tym kontekście, nie powinniśmy lekceważyć transformacyjnej mocy doświadczania życia w systemach demokratycznych z pierwszej ręki, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń" - zacytował Bloomberg fragment listu.

Za wprowadzeniem zakazu wizowego dla Rosjan opowiadają się kraje Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Finlandia, Dania i Polska

Reklama

W ostatnim czasie Finlandia zdecydowała o zmniejszeniu liczby wydawanych wiz dla Rosjan. -W pierwszej kolejności wydawalibyśmy je ze względu na więzi rodzinne, obowiązki związane z pracą czy nauką - poinformował w połowie sierpnia minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto.

Wizy dla Rosjan w Finlandii. Plany rządu

Aktualnie fińskie MSZ przyznaje Rosjanom około 1000 wiz dziennie. W lipcu władze Finlandii i Rosji zniosły ograniczenia koronawirusowe związane z ruchem transgranicznym. Przed pandemią było to na poziomie 3-6 tys. dziennie.

- To nie jest w porządku, że Rosjanie mogą podróżować, przybywać do strefy Schengen i podziwiać atrakcje turystyczne, w tym samym czasie, kiedy Rosja zabija ludzi na Ukrainie - powiedziała premier Sanna Marin.

Unia Europejska zakazała podróży lotniczych z Rosji po tym, jak w lutym zaatakowano Ukrainę. Ostatnie połączenie pasażerskie między Sankt Petersburgiem a Helsinkami zostało zawieszone w marcu, ale Rosjanie nadal mogą wjeżdżać do Finlandii innymi drogami. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy