Reklama

Reklama

Współpraca Chin i Rosji. "Wzmocnienie strategicznej koordynacji"

Chiny są skłonne wzmocnić strategiczną koordynację z Rosją – powiedział rosyjskiemu ambasadorowi w Pekinie Andriejowi Denisowowi wiceszef MSZ ChRL Ma Zhaoxu, cytowany w środę na stronie resortu. Zapowiedział także dalszą współpracę w formułach wielostronnych, w tym w grupie G20.

Pod kierunkiem przywódców obu krajów, Xi Jinpinga i Władimira Putina, relacje chińsko-rosyjskie utrzymały wysoką dynamikę rozwoju, a Chiny są skłonne poszerzać praktyczną współpracę w różnych dziedzinach - dodał wiceszef MSZ na spotkaniu, które według komunikatu odbyło się we wtorek.

Andriej Denisow również pozytywnie ocenił relacje dwustronne i zaznaczył, że Rosja jest skłonna do współpracy z Chinami na rzecz realizacji "ważnego konsensusu" osiągniętego przez przywódców obu państw - napisano w komunikacie chińskiego MSZ.

Reklama

Chiny nie potępiły agresji

Putin spotkał się z Xi Jinpingiem w Pekinie na początku lutego, niecały miesiąc przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. We wspólnym oświadczeniu po spotkaniu przywódców oba kraje zadeklarowały przyjaźń "bez granic", sprzeciwiły się rozszerzaniu NATO, a Chiny poparły żądania Rosji w sprawie gwarancji bezpieczeństwa w Europie. 

W połowie czerwca w rozmowie telefonicznej Xi zapewnił Putina o wsparciu w zakresie suwerenności i bezpieczeństwa.

Chińskie władze nie potępiły rosyjskiej agresji na Ukrainę, sprzeciwiły się sankcjom nakładanym na Moskwę, oskarżały USA i ich sojuszników o podsycanie konfliktu. Według ekspertów Chiny udzielają Rosji wsparcia propagandowego i politycznego, ale jednocześnie unikają działań, które mogłyby narazić chińskie firmy na sankcje.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy