Reklama

Reklama

"WSJ": USA przekażą HIMARS-y Ukrainie. Dostawa kwestią tygodni

Administracja Joe Bidena zamierza przekazać Ukrainie systemy artylerii HIMARS z kierowanymi pociskami o zasięgu 70 km - podał we wtorek dziennik "Wall Street Journal". Broń ma dotrzeć do Ukrainy w ciągu najbliższych tygodni.

Szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi systemu ma trwać ok. 10 dni.

Jak twierdzi "WSJ", choć rakiety, jakie USA planują wysłać Ukrainie - i o które Ukraina od dawna zabiegała - nie są tymi największego zasięgu (do 300 km), to i tak niemal podwoją zasięg dotychczasowych systemów będących w posiadaniu wojsk ukraińskich.

Biden wykluczył przekazanie rakiet dalekiego zasięgu

Wcześniej prezydent USA Joe Biden wykluczył przekazanie Ukrainie rakiet o zasięgu pozwalającym na zaatakowanie terytorium Rosji, choć np. odległość między ukraińskim Charkowem, a rosyjskim Biełgorodem to nieco ponad 50 km.

Reklama

Zobacz też: Wojna na Ukrainie. ISW: Rośnie niezadowolenie wśród rosyjskich wojskowych

Według "WSJ", naprowadzane rakiety GMLRS zostaną przekazane wraz z wyrzutniami HIMARS. Ich liczba nie jest jeszcze znana, lecz mają trafić na Ukrainę w ciągu tygodni, zaś szkolenie ma potrwać ok. 10 dni. Ogłoszenie nowego pakietu amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy spodziewane jest w tym tygodniu.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy