Reklama

Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotkał się z Andrzejem Dudą

Prezydent Ukrainy przyleciał do Polski ze Stanów Zjednoczonych. W drodze powrotnej do kraju spotkał się z polskim przywódcą. "W drodze z USA spotkałem się z przyjacielem Ukrainy prezydentem Andrzejem Dudą" - przekazał polityk.

O pobycie w Polsce i rozmowie z Andrzejem Dudą prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował na Instagramie. 

Wołodymyr Zełenski przyleciał do Polski. Spotkał się z Andrzejem Dudą

"Po drodze do domu spotkałem się z przyjacielem Ukrainy - prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Podsumowaliśmy rok, który przyniósł historyczne wyzwania z powodu pełnoskalowej wojny" - napisał polityk.

Jak dodał Zełenski, tematem rozmów z polskim prezydentem było omówienie "strategicznych planów na przyszłość, stosunki dwustronne i współpraca na poziomie międzynarodowym w 2023 roku". 

"Dziękuję Andrzejowi Dudzie za stałe i konsekwentne wsparcie!" - zakończył wpis Zełenski, który załączył do niego nagranie z krótkiego pobytu w Polsce. 

Reklama

Rozmowa prezydentów Polski i Ukrainy trwała dwie godziny

Informacje o spotkaniu podała także Kancelaria Prezydenta na Twitterze. "Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, który wracał do kraju po wizycie w USA. Rozmowy w cztery oczy oraz spotkanie delegacji pod przewodnictwem prezydentów trwały dwie godziny" - napisano.

Jak wynika z komunikatu, Wołodymyr Zełenski poinformował Andrzeja Dudę m.in. o szczegółach wizyty w USA. 

Spotkanie prezydentów odbyło się w Rzeszowie

Wołodymyr Zełenski w Polsce. Szczegóły rozmowy z Dudą

- Poinformowałem prezydenta RP Andrzeja Dudę o tym, co usłyszałem w Stanach Zjednoczonych, o naszej wizji strategicznej 2023 roku. Wzmacniamy nasze wspólne siły - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo w czwartek wieczorem.

Relacjonując swą środową wizytę w USA, Zełenski podkreślił, że w drodze powrotnej spotkał się z polskim prezydentem w szczególnym formacie na rozmowach dwustronnych.

- Podziękowałem jemu, wszystkim Polakom i Rzeszowowi - naszemu miastu-ratownikowi za wszystko, co robią dla Ukrainy, dla naszej wspólnej obrony, dla obrony Europy - przekazał ukraiński przywódca.

Na nagraniu widać flagi państwowe Ukrainy i Polski. Można wnioskować, że czwartkowy apel wideo Zełenski nagrał w tym samym miejscu, w którym rozmawiał wcześniej z polskim prezydentem. Strona ukraińska podała, że spotkanie odbyło się w Rzeszowie.

Spotkanie Zełenskiego i Dudy

Na nagraniu udostępnionym przez ukraińskiego przywódcę widzimy, jak wysiada z samolotu w Polsce i wita się z prezydentem Andrzejem Dudą. Chwilę później prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiają. Polska jest drugim krajem, który Wołodymyr Zełenski oficjalnie odwiedził od 24 lutego - początku wojny w Ukrainie. 

Dzień wcześniej Zełenski spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem. Po przybyciu do Waszyngtonu odbył dwugodzinną rozmowę ze swoim amerykańskim odpowiednikiem, po której udał się na Kapitol. Tam przemówił do kongresmenów i senatorów. 

W trakcie wizyty w USA ukraiński prezydent omówił m.in. dalsze wsparcie dla swojego kraju. - Ukraina cały czas pokazuje jasno, że nie spełni żądań i oczekiwań Rosji, a Stany Zjednoczone zadbają o to, by naród ukraiński mógł nadal mężnie stawiać czoła rosyjskiej agresji - mówił w środę podczas wspólnej konferencji z Wołodymyrem Zełenskim Joe Biden. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Zełenski

Reklama

Reklama

Reklama