Reklama

Wołodymyr Zełenski: Sytuacja napięta mimo ukraińskich sukcesów

Mimo pewnych sukcesów militarnych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych określił sytuację w swoim kraju jako napiętą. Prezydent ponownie wezwał do wprowadzenia ostrzejszych sankcji wobec Rosji.

Ukraińscy obrońcy, jak powiedział Wołodymyr Zełenski, wyparli rosyjskich najeźdźców z miasta Irpień koło Kijowa, ale walki trwają zarówno tam, jak i w innych częściach kraju.

Armia rosyjska utrzymuje pod swoją kontrolą północną część obwodu kijowskiego, gdzie ma odpowiednie środki i siły - powiedział Zełenski. Wojsko rosyjskie stara się odbudować rozbite jednostki. Również w Czernihowie, Sumach, Charkowie, Donbasie i na południu Ukrainy sytuacja pozostaje "bardzo trudna" - dodał ukraiński prezydent.

Zełenski o sankcjach wobec Rosji

Zełenski ponownie wezwał do wprowadzenia ostrzejszych sankcji wobec Rosji.

Reklama

W odniesieniu, do dyskutowanego w Europie embarga na dostawy ropy naftowej, powiedział, że obecnie wiele wskazuje na to, że takie zaostrzenie sankcji wobec Rosji miałoby miejsce tylko wtedy, gdyby Moskwa użyła broni chemicznej. "Brak mi słów" - powiedział Zełenski. 

- Pomyślcie, jak daleko to zaszło. Czekamy na broń chemiczną - kontynuował, pytając, czy wszystko, co Rosja uczyniła do tej pory, nie zasługuje na takie embargo.

W Kijowie w tym tygodniu, jak powiedział, przy urzędzie prezydenckim ma rozpocząć prace grupa ukraińskich i międzynarodowych ekspertów na bieżąco monitorująca sankcje przeciwko Rosji i ich skutki.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Rosja | Wojna w Ukrainie 2022 | ​Wołodymyr Zełenski | Irpień | Kijów

Reklama

Reklama

Reklama