Reklama

Wojna w Ukrainie. Rosyjscy żołnierze udawali ewakuowanych cywilów

W obwodzie mikołajewskim na południu Ukrainy wojskowi rosyjscy, udając ewakuowanych miejscowych mieszkańców, napadli na żołnierzy ukraińskich - podał we wtorek portal Suspilne, powołując się na ukraińskie siły zbrojne.

Rosjanie przebrani w stroje cywilne udawali mieszkańców, którzy zabłądzili podczas ewakuacji.

Rosjanie próbowali atakować przebrani za cywilów

"Podjechali w takich ubraniach do pozycji ukraińskich i próbowali podjąć atak, ale otrzymali należytą odpowiedź" - cytuje Suspilne komunikat Dowództwa Operacyjnego "Południe" armii ukraińskiej.

W komunikacie dodano, że Rosjanie stracili pięciu ludzi.

Na ten incydent zwrócił też uwagę Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych. W porannym komunikacie podkreślił, że odnotował "wypadki, gdy wróg w cywilnym przebraniu prowadzi działania bojowe".

Reklama

USA zapowiadają rozliczenie rosyjskich zbrodni

- Stany Zjednoczone dołożą wszelkich starań, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za wszystkie jej zbrodnie wojenne na Ukrainie - zapewnił w poniedziałek w Wiedniu Stały Przedstawiciel USA przy OBWE Michael Carpenter.

- Niech nikt nie ma wątpliwości, że Rosja będzie odpowiedzialna za uderzenie rakietą w Kramatorsk, śmierć cywilów w Buczy i trwające niszczenie Mariupola i Charkowa. Osoby odpowiedzialne za te zbrodnie muszą stanąć przed sądem - powiedział Carpenter.

Wojna w Ukrainie. Masakra w Buczy

Wojna w Ukrainie trwa od 48 dni. W dniu 24 lutego na rozkaz Władimira Putina wojska rosyjskie wkroczyły na teren Ukrainy w związku z rozkazem "zapewnienia pokoju" w uznanych wcześniej republikach Donieckiej i Ługańskiej. 

Celem Rosjan szybko stało się nie tylko wojsko i infrastruktura strategiczna, ale też obiekty cywilne oraz ludność Ukrainy. Na początku kwietnia wojskom ukraińskim udało się odbić podkijowskie miejscowości, w tym Buczę, gdzie na ulicach znaleziono ciała zabitych z zimną krwią mieszkańców, w tym dzieci. Szacuje się, ze tylko w samej Buczy Rosjanie dopuścili się ludobójstwa na blisko 400 cywilach.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | Rosjanie | Ukraina | rosyjscy żołnierze | cywile

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy