Reklama

Reklama

Wojna w Ukrainie. Rosjanie potwierdzają straty na Wyspie Węży

Rosjanie potwierdzają poniesione na Wyspie Węży straty - poinformował w piątek Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodu odeskiego leżącego na południu Ukrainy. Leżąca na Morzu Czarnym wyspa to jeden z ważnych punktów strategicznych.

 - Rosjanie zaczęli grzebać tych, którzy polegli na Wyspie Węży, przyznając się tym samym do poniesionych tam strat. Wyspa Węży nie jest przychylna okupantom - zapewnił Bratczuk.

"Jednego z poległych na wyspie żołnierzy pochowano w środę w Petersburgu na Cmentarzu Smoleńskim" - pisze Unian. Był to 24-letni Aleksiej Fiodorow, który pracował jako medyk wojskowy. Pochodził z Petersburga, ale razem z rodziną mieszkał na okupowanym Krymie.

Z 40 oficerów powróciło 8 żywych

Ukraiński wywiad poinformował w połowie maja, że zabitych i rannych żołnierzy przewieziono z Wyspy Węży do Sewastopola na Krymie. Szpitale w mieście miały być wówczas przepełnione.

Reklama

- Z 40 oficerów łącznikowych rosyjskich sił zbrojnych wysłanych na Wyspę Węży, ośmiu powróciło żywych. Ewakuowano także ciała 10 poległych. Wszyscy byli żołnierzami jednostki specjalnej rosyjskich sił zbrojnych stacjonującej w okupowanym Sewastopolu - przekazano wówczas w oświadczeniu.

W opinii ukraińskiego wywiadu Wyspa Węży ma znaczenie strategiczne, a siły rosyjskie będą ją wykorzystywać do kontrolowania całej północno-zachodniej części Morza Czarnego. Wyspa jest obecnie kontrolowana przez wojska rosyjskie, ale strona ukraińska podejmuje próby jej odzyskania. 

Rosja straciła od początku wojny 28,7 tys. żołnierzy

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 28,7 tys. żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - ogłosił w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie.

Minionej doby wojska rosyjskie straciły też samolot, śmigłowiec, 9 czołgów, 27 pojazdów opancerzonych, system artylerii, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet oraz 5 dronów - wynika z komunikatu.

Największe straty Rosja poniosła minionej doby w okolicach Bachmutu w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - zaznaczono.

Według ukraińskiego sztabu łączne straty sił rosyjskich od 24 lutego do 20 maja wynoszą: 1263 czołgi, 3090 pojazdów opancerzonych, 204 samoloty, 168 helikopterów, 596 systemów artyleryjskich, 200 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 93 systemy przeciwlotnicze, 2162 pojazdy i cysterny, 13 jednostek pływających i 460 dronów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy