Reklama

Wojna w Ukrainie. Rosja twierdzi, że zdobyła Sołedar. Ukraina zaprzecza

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o wyzwoleniu Sołedaru przez wojska rosyjskie w czwartek wieczorem. Strona ukraińska w piątek zaprzeczyła tym informacjom. - To nieprawda. W mieście toczą się walki - powiedział rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty.

- Wieczorem 12 stycznia wojska rosyjskie zakończyły wyzwalanie miasta Sołedar z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy - poinformował przedstawiciel Ministerstwa Obrony Rosji gen. Igor Konaszenkow. - Wyzwolenie miasta Sołedar jest ważne dla kontynuacji udanych operacji ofensywnych w kierunku Doniecka - dodał.

Zdaniem Konaszenkowa pełna kontrola nad Sołedarem "umożliwia odcięcie dróg zaopatrzenia wojsk ukraińskich w położonym na południowym-zachodzie Artemowsku, a następnie zablokowanie i wciągnięcie do kotła pozostających w tym mieście jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy" - pisze wierna Kremlowi agencja TASS.

Reklama

"To kluczowy krok w trwającej miesiące walce" - twierdzi Rosja.

Kijów zaprzecza twierdzeniom Rosji

Strona ukraińska w piątek zaprzeczyła informacjom o utracie miasta - poinformowała agencja RBC Ukraina.

- Wojska rosyjskie nie zdobyły Sołedaru w obwodzie donieckim. Wypowiedzi Rosjan o rzekomym "zajęciu" miasta nie odpowiadają rzeczywistości - powiedział rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty. - W mieście toczą się walki - dodał.

Jednocześnie odmówił podania szczegółów sytuacji w Sołedarze ze względów bezpieczeństwa.

Ukraina: Sołedar się broni

W piątek rano wiceminister obrony Hanna Malar również przekazała, że walki w mieście wciąż trwają. - Noc w Sołedarze była gorąca, walki trwały. Nieprzyjaciel rzucił prawie wszystkie główne siły w kierunku Doniecka i utrzymuje wysoką skalę ofensywy - poinformowała Malar. Zaznaczyła, że ukraińscy bojownicy dzielnie starają się utrzymać obronę.

- To trudny etap wojny, ale wygramy. Nie ma wątpliwości - stwierdziła Malar.

Instytut Studiów nad Wojną informował wcześniej, że Rosjanie prawdopodobnie zajęli część, jeśli nie całe miasto. Analitycy dodali, że zdobycie Sołedaru nie ma wielkiego znaczenia militarnego w perspektywie walki o Bachmut.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | sołedar | Bachmut

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy