Reklama

Reklama

Wojna w Ukrainie. ONZ potwierdza dokonanie zbrodni wojennych przez Rosjan

Potwierdzono popełnienie zbrodni wojennych w Ukrainie. Przewodniczący komisji śledczej ONZ ds. Ukrainy Erik Mose, na którego powołuje się agencja Reutera, zaznaczył jednak, że komisja nie posiada jeszcze dowodów, aby stwierdzić, czy popełniono również zbrodnie przeciwko ludzkości.

W wystąpieniu przed Radą Praw Człowieka z siedzibą w Genewie Erik Mose ogłosił, że na podstawie zebranych dowodów Komisja "doszła do wniosku, że na Ukrainie popełnione zostały zbrodnie wojenne". Zaznaczył, że na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy doszło do gwałtów, tortur i więzienia dzieci.

Członek Komisji Pablo de Greiff powiedział dziennikarzom, że zespół "odkrył dwa przypadki złego traktowania żołnierzy Federacji Rosyjskiej przez żołnierzy ukraińskich". - Oczywiście znacznie większą liczbę przypadków, które stanowią zbrodnie wojenne, odnotowano po stronie Federacji Rosyjskiej - dodał.

Reklama

Komisja zbada mogiłę w Iziumie

Przedstawiciel ONZ wskazał również, że kierowana przez niego Komisja planuje zbadanie zbiorowej mogiły, którą odkryto w pobliżu wyzwolonego spod rosyjskiej okupacji Iziumu na wschodzie Ukrainy.

Jego wystąpienie jest następstwem śledztw w Kijowie, Czernihowie, Charkowie i Sumach, gdzie komisja odwiedziła 27 miejsc i przesłuchała ponad 150 ofiar i świadków.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy