Reklama

Reklama

Wojna w Ukrainie. Joe Biden: Zatwierdziłem nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

- Zatwierdziłem nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 800 mln dol., obejmuje on m.in. artylerię i śmigłowce - ogłosił prezydent USA Joe Biden. Pentagon sprecyzował z kolei, o jaką broń chodzi.

- Nowy pakiet pomocy będzie zawierał wiele z wysoce skutecznych systemów broni, które już dostarczamy, a także nowe zdolności skrojone pod szerszy atak Rosji, którego spodziewamy się we wschodniej Ukrainie - powiedział prezydent Joe Biden w oświadczeniu po rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Wśród nowego sprzętu, który ma być przekazany Ukrainie wymienił systemy i amunicję artyleryjską, pojazdy opancerzone oraz dodatkowe śmigłowce

Jaka broń powędruje do Ukrainy? Pentagon wylicza

Więcej informacji na ten temat przekazał później Pentagon. - Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy obejmie m.in. 18 haubic 155mm, 200 transporterów opancerzonych M113, 11 śmigłowców Mi-17 i 300 dronów-kamikadze Switchblade, a także drony morskie - podał rzecznik Pentagonu John Kirby. Dodał, że kilka innych krajów wysłało Ukrainie czołgi T-72.

Reklama

Jak podkreślił Kirby, haubice holowane 155mm wraz z 40 tys. pocisków, to pierwszy zestaw artyleryjski, który USA wyślą Ukrainie; są one bezpośrednią odpowiedzią na prośby Kijowa. Rzecznik podkreślił, że jeśli będzie potrzeba, Ameryka wyśle dodatkowe egzemplarze tych systemów.

- Ukraińcy jasno powiedzieli, że w walce, która nadchodzi, artyleria jest kluczową potrzebą - powiedział Kirby. Zaznaczył, że obsługa sprzętu będzie wymagać szkoleń, jednak nie będą one zbyt długie.

Poza tym na liście sprzętu znalazło się 10 radarów przeciwartyleryjskich AN/TPQ-36, dwa radary obrony przeciwlotniczej AN/MPQ-64 Sentinel, 300 dronów-kamikadze Switchblade, morskie bezzałogowce do obrony wybrzeża, 200 transporterów opancerzonych M113, 500 pocisków Javelin i "tysiące" innych pocisków przeciwpancernych, 100 pojazdów opancerzonych Humvee, 11 śmigłowców Mi-17, 30 tys. kamizelek kuloodpornych, ponad 2000 celowników, miny M18A1 Claymore, a także sprzęt medyczny oraz sprzęt chroniący przed atakami chemicznymi, biologicznymi i radiologicznymi.

Pakiet warty 800 mln dolarów

Pakiet warty jest 800 mln dolarów. Dostarczanie poprzedniego pakietu na taką kwotę - ogłoszonego w połowie marca - zostanie dokończone w ciągu najbliższych dni. - Sekretarz obrony Lloyd Austin jasno wyraził się, że oczekuje działania z podobnym poczuciem pośpiechu również w tym przypadku - powiedział Kirby.

Rzecznik Pentagonu zauważył również, że pomoc wojskową zwiększają też inne kraje. - Mogę powiedzieć wam, że jest przynajmniej parę (państw), które przekazują czołgi, głównie T-72 - powiedział. Jak dotąd jedynym krajem, który otwarcie przyznał się do wysyłki czołgów na Ukrainę są Czechy.

Wojna w Ukrainie

24 lutego wojska Władimira Putina wkroczyły do niepodległej Ukrainy, oznajmiając potrzebę przeprowadzenia "specjalnej operacji wojskowej" na rzekomo okupowanych przez Ukrainę terenach obwodów donieckiego i ługańskiego. Od tego czasu wojska rosyjskie pojawiły się na całym pasie wschodnim i południowo-wschodnim kraju, a także na północy Ukrainy, gdzie leży stolica kraju - Kijów.

Rosja atakuje nie tylko cele wojskowe, ale także cywilne. Dopuszcza się także zbrodni wojennych. Te ostatnie ujawniono m.in. w podkijowskiej Buczy, która była przez kilka tygodni zajęta przez wojska rosyjskie. W mieście znaleziono m.in. zmasakrowane zwłoki cywilów.Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy