Reklama

Reklama

Wojna w Ukrainie. Generał Milley rozmawiał z generałem Gierasimowem

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley rozmawiał w czwartek przez telefon z szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji generałem Walerijem Gierasimowem - podało w komunikacie amerykańskie wojsko. Głównym tematem rozmowy była trwająca wojna w Ukrainie. Generałowie rozmawiali ze sobą po raz pierwszy od 11 lutego, a więc jeszcze przed rosyjską inwazją.

"Dowódcy wojskowi omówili kilka budzących obawy kwestii związanych z bezpieczeństwem i zgodzili się na utrzymanie otwartych linii komunikacyjnych" - poinformował w komunikacie rzecznik Milleya. "Zgodnie z dotychczasową praktyką szczegóły ich rozmowy będą utrzymywane w tajemnicy" - dodał.

O rozmowie poinformowała także agencja RIA, powołując się na komunikat rosyjskiego ministerstwa obrony. 

"19 maja z inicjatywy strony amerykańskiej szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji - pierwszy zastępca ministra obrony Federacji Rosyjskiej generał Walerij Gierasimow oraz przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA Mark Milley rozmawiali telefonicznie" - napisano w komunikacie i dodano, że omówiono kwestie "ogólnego zainteresowania", w tym przede wszystkim sytuację w Ukrainie i w Rosji.

Reklama

Milley i Gierasimow poprzednio rozmawiali ze sobą 11 lutego, a więc jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

Lloyd Austin rozmawiał z Siergiejem Szojgu

Czwartkowa rozmowa odbyła się sześć dni po telefonicznej rozmowie sekretarza obrony USA Lloyda Austina z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Austin wezwał wówczas swojego odpowiednika w Moskwie do natychmiastowego wstrzymania ognia na Ukrainie.

Według rzecznika Pentagonu Johna Kirby'ego Austin w czasie rozmowy podkreślił także znaczenie utrzymania linii komunikacyjnych między USA i Rosją.

Amerykańskie media podkreślały wówczas, że rozmowa Austina z Szojgu zakończyła długi okres, w którym przywódcy Rosji wielokrotnie odmawiali kontaktów ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami.

CNN przypominała słowa Kirby'ego z 24 marca, który mówił, iż Austin i Milley "poszukiwali i nadal szukają" sposobów na skontaktowanie się z Szojgu i Gierasimowem, ale Rosjanie "jak dotąd odmówili zaangażowania w rozmowy". 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy