Reklama

Reklama

Wojna w Ukrainie: Atak na Winnicę. Rosjanie użyli pocisków Kindżał

Podczas niedzielnego ataku na obwód winnicki Rosjanie użyli swoich najnowocześniejszych pocisków Ch-47M Kindżał - powiadomiło dowództwo siły powietrznych Ukrainy. Jak przekazano, armia ukraińska nie dysponuje zasobami obrony przeciwlotniczej, które mogłyby skutecznie przeciwstawiać się Kindżałom.

"To najnowocześniejszy typ rakiet w rosyjskim uzbrojeniu. Po wprowadzeniu do służby w 2018 roku wyprodukowano ich zaledwie kilkadziesiąt" - głosi oświadczenie armii ukraińskiej na Facebooku. Dowództwo sił powietrznych opisuje Ch-47M jako hipersoniczne pociski przenoszone przez samoloty MiG-31, Tu-22M3 i Tu-160.

Dowództwo sił powietrznych przyznało, że armia ukraińska nie dysponuje zasobami obrony przeciwlotniczej, które mogłyby skutecznie przeciwstawiać się Kindżałom.

"Od 24 lutego 2022 roku odnotowano tylko kilka przypadków zastosowania pocisków tego typu. Wróg stara się je wykorzystywać wyłącznie przeciw nadzwyczaj ważnym celom" - głosi komunikat. 

Reklama

Wojna w Ukrainie. Atak na Winnicę

O rosyjskim ataku rakietowym na Winnicę i obwód winnicki armia ukraińska poinformowała późnym wieczorem w niedzielę. Wskazała, że doszło do zakłóceń w funkcjonowaniu systemu ogłaszania alarmu przeciwlotniczego. Ostrzelane zostały cele wojskowe.

O użyciu pocisków Kindżał w atakach w Ukrainie poinformowano po raz pierwszy w marcu br. Celem ataku z użyciem tych pocisków był wówczas podziemny magazyn rakiet i amunicji lotniczej w Delatynie w obwodzie iwanofrankowskim na zachodzie Ukrainy. Więcej o pociskach Krindżał można przeczytać tutaj

Reklama

Reklama

Reklama