Reklama

Wojna na Ukrainie. Niemiecki rząd: Wykluczenie Rosji z systemu SWIFT trudne technicznie

Niemiecki rząd podtrzymuje swój sprzeciw wobec wykluczenia Rosji z systemu płatności SWIFT w ramach sankcji za inwazję na Ukrainę. - Zawieszenie SWIFT byłoby technicznie trudne do przygotowania i miałoby również ogromny wpływ na transakcje płatnicze w Niemczech, dla niemieckich firm prowadzących interesy z Rosją - powiedział w piątek rzecznik rządu Steffen Hebestreit.

Niemcy nie były osamotnione w swoich obawach dotyczących wykluczenia Rosji ze SWIFT podczas szczytu UE zakończonego w nocy z czwartku na piątek. - Dostrzegłem, że sprzeciwiały się temu między innymi Francja i Włochy - dodał rzecznik.

Podczas szczytu przywódcy UE podjęli decyzje dotyczące kompleksowego pakietu sankcji gospodarczych, finansowych i personalnych w odpowiedzi na rosyjski atak na Ukrainę. Pakiet nie obejmuje jednak wyłączenia Rosji z systemu SWIFT.

Jak dodał Hebestreit, dyskusja na ten temat miała pojawić się "stosunkowo nagle, przez krótki czas" w trakcie szczytu. Rzecznik nie zgodził się z krytyczną opinią prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który twierdzi, że sankcje nałożone podczas szczytu na Rosję są niewystarczające.

Reklama

SWIFT jest nazwą międzynarodowego systemu działającego w niemalże wszystkich krajach, za pośrednictwem którego instytucje finansowe z całego świata mogą wymieniać informacje.

System SWIFT służy ogromnej liczbie organizacji - bankom, domom maklerskim, giełdom oraz innym instytucjom finansowym. Z usług systemu mogą korzystać osoby fizyczne i prawne oraz organizacje. Za jego pośrednictwem każdego dnia wykonywanych jest ponad 37 milionów transakcji. Podstawowymi elementami systemu są jego narzędzia takie jak przelew SWIFT i kod SWIFT.

Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?

Biedronka przyzna po 1 tys. zł wsparcia każdemu swojemu pracownikowi z Ukrainy

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wojna rosja ukraina | Rosja | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy