Reklama

Władimir Putin zwróci się do parlamentu. Meduza: Skupi się na Ukrainie

Wielkimi krokami zbliża się przemówienie Władimira Putina przed rosyjskim parlamentem. Zgodnie z rosyjską konstytucją prezydent kraju musi wygłaszać je co rok, a z doniesień mediów wynika, że może nastąpić to tuż przed rocznicą wojny w Ukrainie. "Meduza" ujawniła tematy i obietnice, na których skupi się przywódca.

"Meduza" przypomina, że ostatni raz Władimir Putin przemawiał przed Zgromadzeniem Federalnym w kwietniu 2021 r. W całym 2022 r. nie znalazł czasu dla deputowanych, a rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow tłumaczył to "napiętym harmonogramem" prezydenta. Ostatecznie zaległe przemówienie prawdopodobnie zostanie wygłoszone w lutym.

"Dokładna data nie jest jeszcze znana. Jeden z naszych informatorów zażartował ponuro, że nie byłby zaskoczony, gdyby do przemówienia doszło w rocznicę inwazji 24 lutego" - przekazała dziennikarka Farida Rustamowa, dziennikarka polityczna i była korespondentka Meduzy. Według źródeł prokremlowskich agencji TASS i RIA Novosti Putin zwróci się do parlamentu 20 lub 21 lutego.

Reklama

Przemówienie Putina. O czym będzie mówił?

Choć według "Meduzy" tekst przemówienia jest wciąż w fazie powstawania, to źródła blisko ośrodka władzy twierdzą, że główną "osią" przesłania będzie "operacja specjalna" w Ukrainie (w Rosji zakazane jest mówienie i pisanie o "wojnie w Ukrainie). Putin ma zwrócić szczególną uwagę na wsparcie, które walczącym udziela państwo, a także omówić dalsze plany względem okupowanych terytoriów i ich "dalszy rozwój" pod rosyjską administracją.

Zobacz też: Rosja: Propaganda chciała zilustrować zniszczoną Ukrainę. Pokazali Czarnobyl

Prezydent Rosji ma też zapewnić o "spójności narodu rosyjskiego", niezachwianego poparcia dla inwazji, oraz dostaw nowoczesnej broni, która "ochroni Rosjan". Odnosząc się do kwestii międzynarodowych, Putin będzie prawdopodobnie skupiał się na "antykolonialnej polityce" kraju i "sukcesach" w omijaniu sankcji.

Źródła "Meduzy" jednocześnie podkreślają, że treść komunikatu może ulec zmianie w przypadku znacznych zmian sytuacji na froncie. "Aktualnie sytuacja na froncie uważana jest za stabilną. Wojska odnoszą sukcesy, okupowali Sołedar" - tłumaczy jeden z informatorów. W przypadku udanej kampanii Ukrainy można spodziewać się od Putina "bardziej agresywnej retoryki".

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy