Reklama

Władimir Putin: Rosja umieści broń jądrową na Białorusi

Rosja wysłała do Białorusi 10 samolotów, które są zdolne do przenoszenia broni jądrowej - informuje agencja TASS. W tym samym czasie prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że Moskwa umieści taktyczną broń jądrową na Białorusi.

Rosja zawarła porozumienie z sąsiednią Białorusią o rozmieszczeniu na jej terytorium taktycznej broni jądrowej. Poinformował o tym Władimir Putin, cytowany przez agencję TASS. Według prezydenta Rosji rozstawienie broni jądrowej na Białorusi nie naruszy porozumień o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej

Putin rozmieszcza broń nuklearną na Białorusi. "Tak jak USA robią w Europie"

Putin wyjaśnił, że Rosja nie przenosi do Białorusi broni jądrowej, ale będzie ją tam stacjonować, tak jak USA robią to w Europie - podaje TASS.

- Uzgodniliśmy z Łukaszenką, że rozmieścimy taktyczną broń nuklearną na Białorusi bez naruszania reżimu nierozprzestrzeniania broni jądrowej - mówił Putin.

Reklama

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka od dawna podnosi kwestię stacjonowania taktycznej broni jądrowej na Białorusi, która graniczy z Polską.

"Zgoda dwóch dyktatorów na przekazanie Białorusi taktycznej broni nuklearnej podkreśla zagrożenie dla bezpieczeństwa regionalnego ze strony reżimu Łukaszenki. Europa nie będzie bezpieczna, dopóki białoruski dyktator nie zostanie usunięty i postawiony przed trybunałem za zbrodnie przeciwko naszemu krajowi i Ukrainie" - napisała na Twitterze liderka białoruskiej opozycji Swietlana Cichanouska.

Relacje rosyjsko-białoruskie. Mińsk podporządkowany Moskwie

Białoruś pozostaje w rosyjskiej strefie wpływów. Wojna w Ukrainie tylko umocniła tą zależność. Nadal możliwy jest bezpośredni i trwały atak na Ukrainę z terytorium Białorusi, gdzie Rosjanie rozlokowali część sił i sprzętu.

"Strategiczne cele Federacji Rosyjskiej na kierunku białoruskim" - tak zatytułowany dokument miał jesienią 2021 roku trafić do Dimitrija Kozaka, zastępcy szefa rosyjskiej administracji prezydenckiej. W dokumencie wyznaczono trzy rodzaje celów, które mają prowadzić do podporządkowania Mińska Moskwie do 2030 r.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Władimir Putin | broń jądrowa | Alaksandr Łukaszenka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy