Reklama

Reklama

Władimir Putin odwiedzi Iran. Zdradziły go zdjęcia satelitarne

Władimir Putin wybiera się do Iranu. Wtorkowa wizyta jest drugim wyjazdem zagranicznym prezydenta Rosji po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. Informację o tej podróży przekazały amerykańskie satelity szpiegowskie - informują media. Putin szuka w Iranie sojusznika i liczy na sprzęt wojskowy od Teheranu.

Władimir Putin spotka się podczas swojej podróży z najwyższym przywódcą Iranu ajatollahem Ali Chamenei i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Tematem rozmów będzie eksport zboża, Syria i wojna w Ukraina - informuje "The New York Times".

Wtorkowa wizyta będzie okazją dla Putina do pogłębienia więzi z Iranem, jednym z niewielu pozostałych międzynarodowych sojuszników Moskwy. Informację o spotkaniu podały amerykańskie służby, które dzięki zdjęciom satelitarnym zidentyfikowały ruch samolotów.

Administracja Joe Bidena uważa, że wizytę Putina w Teheranie poprzedziły dwukrotne odwiedziny rosyjskiej delegacji na lotnisku Kashan. Miały one odbyć się 8 i 15 lipca. Waszyngton ma dowody które pokazują, że przedstawicielom Kremla prezentowane były drony Shahed-191 Shahed-129.

Reklama

- Mamy informacje, że irański rząd przygotowuje się do dostarczenia Rosji kilkuset bezzałogowych statków powietrznych, w tym bezzałogowych statków powietrznych zdolnych do uzbrojenia - poinformował doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szef NATO do europosłów: Przestańcie narzekać i udzielcie wsparcia Ukrainie

Jak podają media, Moskwie zależy na pozyskaniu długoterminowego dostawcy sprzętu wojskowego. 

- Kontakt z ajatollahem jest bardzo ważny - powiedział Jurij Uszakow, główny doradca Putina ds. polityki zagranicznej na konferencji prasowej. Dodał, że rozwinął się między Rosją a Iranem pełen zaufania dialog na temat najważniejszych kwestii w agendzie dwustronnej i międzynarodowej.

W Teheranie odbędą się rozmowy o wstępnym porozumieniu ws. transportów zboża

W Iranie ma dojść także do spotkania prezydenta Rosji z prezydentem Turcji. Ankara odmówiła nałożenia sankcji na Moskwę od czasu inwazji Putina na Ukrainę 24 lutego, a rząd Erdogana stara się odgrywać rolę mediatora.

Spotkanie w Iranie może być okazją dla tureckiego prezydent do zawarcia wstępnego porozumienia między rosyjskimi i ukraińskimi przywódcami, aby zapewnić eksport 22 milionów ton potrzebnego zboża.

- Kwestia wysyłki ukraińskiego zboża zostanie na pewno omówiona z Erdoganem - powiedział Uszakow. Dodał, że Rosja jest gotowa kontynuować pracę nad tym zagadnieniem.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy