Reklama

Władimir Putin: Każde państwo, które zaatakuje Rosję, zostanie zmiecione

- Zaawansowana rosyjska broń hipersoniczna zapewni Rosji zdecydowaną reakcję - stwierdził w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin. Straszył też, że każde państwo, które zdecyduje się zaatakować jego kraj, zostanie "zmiecione z powierzchni ziemi". Komentował przy tym słowa Angeli Merkel i na ich podstawie wywnioskował, dlaczego Rosja "miała słuszność", atakując Ukrainę. Nie wykluczał też, że w przyszłości Moskwa będzie dążyła do porozumienia.

Władimir Putin zabrał głos w czwartek po powrocie z Kirgistanu. Jego zdaniem "Rosja nie ma mandatu do przeprowadzenia prewencyjnego pierwszego ataku nuklearnego, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych". 

- Ale zaawansowana rosyjska broń hipersoniczna umożliwi Rosji zdecydowaną reakcję, jeśli kiedykolwiek zostanie zaatakowana. Każdy kraj, który odważy się zaatakować Rosję bronią nuklearną, zostanie zmieciony z powierzchni ziemi - przekazał, cytowany przez agencję Reutera.

Putin o słowach Merkel: Uczestnicy porozumień mińskich oszukali nas

Rosyjski przywódca dodał, że jest "rozczarowany" oświadczeniem byłej kanclerz Angeli Merkel w kwestii porozumień mińskich. Szefowa rządu Niemiec w latach 2005-2021 powiedziała na łamach "Die Zeit", że umowa zawarta w białoruskiej stolicy w 2015 roku - po aneksji Krymu i przejęciu wschodnich obwodów Ukrainy - była "próbą dania Kijowowi czasu na wzmocnienie się". 

Reklama

- Wszystko zrobiliśmy dobrze, a uczestnicy tych porozumień oszukali nas. Pompowali Ukrainę bronią - uznał.

Prezydent Rosji znalazł "powód" ataku na Ukrainę

Jak dodał Putin "Rosja prawdopodobnie będzie musiała w przyszłości dojść do porozumienia w sprawie Ukrainy". Zaufanie między jego państwem a Zachodem nazwał "prawie zerowym" - Po wypowiedzi Merkel nie wiadomo już, jak negocjować, z kim i o jakich gwarancjach - wyliczył.

Słowa byłej kanclerz prezydent Rosji nazwał też "dowodem słuszności", którą miała Moskwa, rozpoczynając atak na Ukrainę w lutym. - Musieliśmy zacząć działać wcześniej. Liczyliśmy na pokojowe rozwiązanie - mówił Władimir Putin.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Władimir Putin | Putin o Merkel

Reklama

Reklama

Reklama