Reklama

Reklama

Wizyta Ławrowa w Serbii odwołana. Trzy kraje zamknęły przestrzeń powietrzną

Bułgaria, Macedonia Północna i Czarnogóra odmówiły udostępnienia przestrzeni powietrznej rosyjskiemu samolotowi rządowemu, którym szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow miał dolecieć do Serbii. W efekcie wizyta ministra została odwołana - poinformowało BBC, cytując oświadczenie rosyjskiego resortu.

Wizyta Siergieja Ławrowa w Belgradzie była planowana w dniach 6-7 czerwca.

Bułgaria, Macedonia Północna i Czarnogóra wprowadziły zakaz dla rosyjskich samolotów w ramach sankcji spowodowanych inwazją Rosji na Ukrainę. Teraz te trzy kraje sprzeciwiły się lotowi Ławrowa, chociaż jako szefowi dyplomacji pozostawiono mu możliwość podróżowania do UE, pomimo nałożonych na niego i jego kraj sankcji.

Bułgaria należy do Unii Europejskiej, a Macedonia Północna i Czarnogóra mają status kandydata.

Serbia w przyjaznych stosunkach z Rosją. Są uzależnieni od gazu

Ławrow miał rozmawiać w Belgradzie z serbskim prezydentem Aleksandarem Vucziciem. Pod koniec maja Vuczić poinformował, że uzgodnił z prezydentem Rosji Władimirem Putinem trzyletni kontrakt na dostawy gazu z Rosji.

Reklama

Zobacz też: Wojna na Ukrainie. Media: Generał Roman Kutuzow nie żyje

Serbia, również mająca status kandydata do UE, pozostaje w przyjaznych stosunkach z Rosją i nie nałożyła na nią sankcji z powodu wywołania i prowadzenia wojny z Ukrainą. Jak wiele innych krajów w Europie Serbia jest w dużym stopniu uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu - komentuje BBC. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy