Reklama

Reklama

Wizy dla Rosjan. Szef unijnej dyplomacji nie chce zakazu

Modyfikacje zasad tak, ale nie całkowity zakaz - tak o pomyśle zaprzestania wydawania wiz do UE Rosjanom mówi szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Decyzję mają podjąć w najbliższych dniach ministrowie spraw zagranicznych Wspólnoty.

Borrell powiedział w poniedziałek wieczorem w wywiadzie dla Radia Swoboda, że szefowie spraw zagranicznych krajów UE na spotkaniu w Pradze w najbliższych dniach zatwierdzą działania mające na celu dalsze ograniczenie wizyt obywateli Rosji w Unii Europejskiej. Jest jednak mało prawdopodobne, że będzie to ich całkowity zakaz - dodał.

Szef unijnej dyplomacji powiedział, że przy rozpatrywaniu wniosków o wydanie wiz obywatelom Rosji należy zwrócić większą uwagę na osobę wnioskodawcy. - Musimy działać bardziej selektywnie. Nie powinniśmy zakazywać wjazdu wszystkim Rosjanom - powiedział, przypominając, że od początku wojny w Ukrainie z Rosji wyjechało około 300 tys. osób.

Reklama

- Większość z nich to profesjonaliści, dobrze wykształceni ludzie, którzy nie chcą już zostać w Rosji. Nie chcą iść na front i nie popierają wojny. Nie chcą żyć pod reżimem Putina i wyjeżdżają. Myślę, że nie powinniśmy im zamykać drzwi - dodał. Wspomniał też o takich kategoriach obywateli rosyjskich, jak studenci i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego.

Wizy dla Rosjan. Spór wewnątrz UE

Wcześniej Czechy wystąpiły z propozycją zawieszenia umowy wizowej z Federacją Rosyjską jako opcję kompromisową. Ten krok wiąże się z podwyższeniem opłaty wizowej z 35 do 80 euro, a także wydłużeniem czasu rozpatrywania wniosków wizowych i wydłużeniem liczby wymaganych do tego dokumentów.

Kraje bałtyckie, Polska i Finlandia opowiadają się za całkowitym zawieszeniem wydawania wiz obywatelom Rosji w UE. Niemcy, a także zależne od turystyki kraje Europy Południowej nie zgadzają się z tą propozycją.

Nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE odbędzie się w Pradze w dniach 30-31 sierpnia. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy